Sağlık hakkı açısından ayrımcılık yasağı
Prohibition on discrimination in terms of health rights
- Tez No: 595147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada sağlık hakları açısından ayrımcılık yasağı incelemesi yapılmıştır. Ayrımcılık kavramı, insan haklarına aykırı bir durum olması yönüyle değerlendirilen bir kavram olup, etkileri insan hayatını zorlu bir sürece yöneltebilmektedir. Söz konusu bu süreç, sağlık haklarına yönelik ifadeleri kapsaması ölçüsünde değerlendirme kazanmaktadır. Sağlık hakkı, kişinin hem ruhen hem de fiziken sağlıklı bir şekilde yaşamasını gerektirmesi yönüyle dikkate alındığında, en önemli haklar içerisinde yer edinmektedir. Ancak sağlık hakkına yönelik ayrımcılık günümüzde, belirli gruplar ile ilişkilendirildiğinde %70'den fazla düzeyi içermektedir. Söz konusu ayrımcılık etkeninin bu denli fazla olması ise, farklı ayrımcılık türleri ve mekanizmaları olmasından kaynaklıdır. Bu türler arasında doğrudan, dolaylı, dolayısıyla ayrımcılıklar, tacize, makul uyumlaştırmaya, çoklu temele ya da istisnalara göre şekillendirilmektedir. Bu ayrımcılıkların gelişmesinde temel ölçütler ise etnik kökene, sağlık hizmetlerine, hasta problemlerinde yetkin bir çözümü geliştirmemeye, din ve inanç temeline, engelliliğe, mültecilik statüsüne, yaşlı ya da çocuk olmasından dolayı yaşa göre, hastanın taciz edilmesine, gerekli ilgiyi gösterememeye ve hastanın bakım sürecindeki ihlale göre meydana gelebilmektedir. Buna göre söz konusu ifade edilen bu ölçümlemelerden kaynaklı olarak, araştırmada mücadele yöntemlerine bakış ve diğer ülkelerde genel kapsam irdelemesi geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the prohibition of discrimination was examined in terms of health rights. The concept of discrimination is considered to be a violation of human rights and its effects can lead human life to a challenging process. This process is evaluated to the extent that it covers the statements about health rights. The right to health is one of the most important rights when it is taken into consideration that it requires a person to live in a healthy way both spiritually and physically. However, discrimination on the right to health nowadays includes more than 70% when associated with certain groups. The fact that such discrimination factor is so high stems from the fact that there are different types and mechanisms of discrimination. Direct, indirect, and therefore discrimination between these types is shaped by harassment, reasonable harmonization, multiple bases or exceptions. The basic criteria for the development of these discrimination are ethnic origin, health services, not to develop a competent solution in patient problems, religion and belief, disability, refugee status, age or abuse due to being old or child, not being able to show the necessary care and violation of patient care can occur according to. Accordingly, it was tried to develop an overview of methods of struggle in the research and general scope analysis in other countries as a result of these measurements.