Ücret düzensizliğinin örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetine etkisi: Bir araştırma örneği
The effect of wage irregularity on organizational commitment and intention to leave: A Research example
  1. Tez No: 595150
  2. Yazar: ELİF SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ SERPİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ücret, çalışma yaşamının en önemli kavramlarından biridir. Ücret, çalışan için çalışmanın ana amaçlarının başında gelmesinin yanı sıra işveren için de önemli bir gider kalemi olarak değerlendirilmektedir. Örgütsel bağlılığı arttırmak üzerine yapılan güncel çalışmalar daha çok ücret miktarı, kariyer olanakları, sağlıklı çalışma ortamı, takdir edilme vb. konular üzerinde yoğunlaşırken, mevcut araştırma, ücretini düzenli alan ve almayan çalışanların örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti düzeylerini karşılaştırmayı ayrıca ücretini düzenli alan ve almayan çalışanların demografik özelliklerini incelemeyi hedeflemiştir. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde ücret düzensizliği yaşayan bir özel sağlık kuruluşunun 104 çalışanı oluşturmaktadır. 34 sorudan oluşan anket çalışması sonrasında, ücretini düzensiz alan kişilerin örgütsel bağlılıklarının düşük olduğu, işten ayrılma niyetlerinin ise yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, ücret düzensizliğinin yaşa ve medeni duruma göre farklılık gösterdiği de bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Wage is one of the most important concepts of working life. In addition to being one of the main objectives of the work for the employee, wage is also considered as an important expense item for the employer. Current studies on increasing organizational commitment mostly focus on wage, career opportunities, healty working environment, appreciation etc. But in this study, the level of organizational commitment and the intention to leave between employees who receive regular and irregular wages is aimed to compare and it also aimed to examine the demographic characteristics of employees who receive regular and irregular wages. The sample of the study is 104 employees of a private health institution which pays irragular wage to its employees in Bursa. After a survey of 34 questions, it was found that employees with irregular wages had low organizational commitment and high intention to leave. In addition, wage irregularity varies according to age and marital status.