COVID-19 sürecinde ücret düzensizliğinin örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetine etkisi: Vakıf üniversiteleri üzerine bir araştırma
The effect of wage irregularity on organizational commitment and intention to quit in the COVID-19 process: A study on foundation universities
- Tez No: 712328
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemi döneminde ücret düzensizliği yaşayan işgörenlerin, örgütsel bağlılıklarının nasıl etkilendiğini ve işten ayrılma niyetlerini ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Türkiye'de yer alan vakıf üniversiteleri öğretim elemanlarının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti düzeyleri ücret düzensizliğini de içeren demografik değişkenler açısından ele alınmıştır. Ücretin düzenli alınma durumunun demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği sınanmış ve gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılık düzeyinin ve işten ayrılma niyetinin, ücreti düzenli alma durumuna göre değerlendirilmesi için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Test sonucuna göre, devam bağlılığı hariç olmak üzere, ücreti düzenli alma durumunun örgütsel bağlılığın boyutları ve işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Örgütsel bağlılık düzeyinin ve işten ayrılma niyetinin, Covid-19 şartlarında gerçekleşen ücret ödeme durumlarına göre değerlendirilmesi durumunda, ücretini tam olarak alan katılımcıların daha yüksek örgütsel bağlılık düzeyi ve daha düşük işten ayrılma niyeti gösterdikleri tespit edilmiştir. Ücretin düzgün alınması, katılımcıların hem normatif, devam ve duygusal bağlılık düzeylerini olumlu yönde etkilemekte, hem de işten ayrılma niyetinin azalmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how the organizational commitment of the employees who experienced wage irregularity during the Covid-19 pandemic period and their intention to leave the job was affected. The research was carried out with the participation of faculty members from foundation universities in Turkey. In the study, organizational commitment and turnover intention levels were examined in terms of demographic variables including wage irregularity. It was tested whether there was a significant difference between the regular wages and demographic variables. The Mann Whitney U test was used to evaluate the level of organizational commitment and intention to leave, according to regular wage earning. It has been determined that there was a significant difference according to the income level. According to the test results, excluding the continuance commitment, regular wage earning has a significant effect on the dimensions of organizational commitment and intention to leave. In the event that the level of organizational commitment and intention to leave the job is evaluated according to the wage payment conditions realized in the Covid-19 conditions. It has been determined that the participants who receive their full wages had a higher level of organizational commitment and lower intention to leave. Getting the wage properly affects both the normative, continuance and emotional commitment levels of the participants positively, and also reduces the intention to leave the job.