Fotovoltaik güç santrallerinde kirlilik etkisi ve dağılımı
Distribution and effect of soiling on photovoltaic power plants
  1. Tez No: 595181
  2. Yazar: ANIL AKANALÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde fosil yakıtların dünyaya olan zararlarının çok açık bir şekilde ortaya konmasından dolayı, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırım ve araştırma bütçeleri önemli bir düzeyde artmıştır. Fosil yakıt rezervlerinin yakın bir gelecekte tükeneceği yönündeki tahminler de hesaba katıldığında, ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilebileceğini düşünmek zor değildir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının arasında güneş enerjisi, geleceğin enerji ihtiyacını karşılamakta önemli bir yere sahip olacaktır. Tez kapsamında, fotovoltaik teknolojisini kullanarak üretim yapan bir enerji santralinde, tozlanmaya bağlı kayıp miktarının hesaplanması ve bunun santral üzerindeki dağılımını bulmak amaçlanmıştır. Ayrıca elde edilen değerler sayesinde ortaya çıkacak olan temizleme maliyetleri ve temizlik sonrası karşılaşılabilecek durumlar incelenmiştir. Araştırma için Mersin ilinde bulunan, arazi ve çatı uygulamasına sahip, toplamda yaklaşık 14 MWe güce sahip bir sistem incelenmiştir. Deneysel saha çalışması 12 aylık bir izleme dönemi için yapılmıştır. Santralde kurulan yüksek hassasiyetteki veri toplama ve kayıt elemanları sayesinde, güvenilir veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler karşılaştırılarak tozlanma etkisinin performans oranına etkisi ortaya çıkarılmıştır. Çalışma kapsamında toplanan veriler santralin 10 MWe kapasitedeki arazi kısmında kirliliğe bağlı olarak yaklaşık 702.857,05 kWh enerji kaybedildiğini (toplam üretimin %3,9'u) ortaya çıkartmıştır. Arazi kısmında, bazı aylarda yapılacak temizlik işleminin neredeyse hiçbir getiri sağlamayacağı tespit edilmiştir. Ortalama olarak bu bölgede kurulabilecek santraller ve tozlanma etkisinin performansa ne denli etki edebileceği, ilgili örnek çalışma sayesinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as the damages of fossil fuels to the world are clearly revealed, investment and research budgets for renewable energy sources have increased tremendously. Considering that fossil fuels will end in a distant future, it is not difficult to imagine that most of the energy that people needed can be obtained from renewable energy sources. Solar energy will play a big role at meeting the needed energy as a renewable energy source. In this thesis, it is aimed to calculate the amount of loss due to soiling and soiling distribution in a power plant producing electricity by using photovoltaic technology. Besides, the cleaning costs that will arise due to the values obtained and the situations that may be encountered after cleaning are examined. For the thesis, a system with a field and roof application of approximately 14 MWe in Mersin was examined. Production and meteorological data collected within the scope of the thesis were collected over a period of 12 months. Reliable data has been obtained thanks to the high sensitivity, data collection and recording elements installed in the plant. By comparing the obtained data, the effect of soiling effect on the performance ratio was revealed. This study shows us, at the field side of the plant which has 10 MWe capacity, soiling losses occurred approximately 702,857.05 kWh (3.9 % of total energy generation). Data's revealed that in some months cleaning of the photovoltaic modules, won't compensate the cost of cleaning. On an average, the power plants that can be installed in this region and the effect of pollination effect on performance have been determined by the relevant case study.