Suriyeli mültecilerin emek piyasasına etkisi
The impact of Syrian refugees on the Turkish labor market
- Tez No: 595182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAHSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Suriye'de meydana gelen iç savaş sebebiyle Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan, sayıları yaklaşık 3,6 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerin Türkiye emek piyasasına etkisini inceleyen birçok araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle Türkiye'de emek piyasasının yapısal özellikleri dikkate alınarak söz konusu araştırmaların bulgularına yer verilmektedir. Sonuç olarak Suriyeli mültecilerin Türkiye emek piyasasına katılmalarının gerek ekonomik gerekse toplumsal açıdan bir takım riskleri de beraberinde getirdiği gerçeğine ulaşılmıştır. Bu bağlamda Suriyeli mültecilerin Türkiye emek piyasasının yapısını değiştirdiği, işsizliği ve kayıt dışı istidam oranlarını arttırdığı ayrıca yerel halk ile haksız rekabete yol açarak ücretleri düşürdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the civil war in Syria, almost 3.6 million Syrian refugees were forced to migrate to Turkey. There is a huge number of researches about Syrian refugees in Turkey's labor market. First of all, in this study findings of researches which are examined are handled by taking care of structural characteristics of Turkey's labor market. This study includes the findings of these researches. Syrian refugees joining the Turkish labor market bring not only economics but also social problems. In this context, it is assumed that the Syrian refugees in Turkey effect the structure of the labor market, unemployement and informal employement rates . Also, it is acclaimed that attandence of Syrian refugees in Turkey's labor market causes reducing wages because of unfair competition.