Ethem Ruhi ve II. Meşrutiyet öncesi Balkan gazetesi
Ethem Ruhi Balkan and Balkan newspaper before the second constitutional era
- Tez No: 595183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Balkan Gazetesi, Ethem Ruhi Balkan tarafından 22 Temmuz 1906 tarihinde Bulgaristan'ın Filibe şehrinde yayınlanmaya başlamıştır. Ethem Ruhi, Jön Türk hareketinin önemli isimlerindendir ve gençlik yıllarından itibaren bu hareket içerisinde faaliyetler göstermiş, görüşlerinden dolayı ağır cezalara çarptırılmıştır. Balkan Gazetesi, 8 Aralık 1905 tarihinde haftalık olarak yayınlanan Rumeli Gazetesi'nin bir eki olarak yayın hayatına başlamıştır. Ethem Ruhi, Balkan Gazetesi'nin daha çok ilgi görmesinden dolayı Rumeli yerine Balkan Gazetesi ile yayın hayatına devam etmiştir. Balkan Gazetesi Bulgaristan Türklerinin en önemli gazetelerinden biri haline gelmiştir. Balkan Gazetesi'nin II. Meşrutiyet öncesi yayınlanan sayılarını inceledik. Çalışmamız sırasında daha çok Bulgaristan Türklerini ilgilendiren ve Bulgaristan içerisinde meydana gelen olaylarla ve dünyada meydana gelen önemli gelişmelerle ilgili olan siyasi haberleri ele aldık. Balkan Gazetesi'ni incelediğimizde gazetede yer alan haberlerin tamamına yakınının siyasi haberler olduğuna şahit olduk. Dört sayfadan oluşan gazetenin her sayfasında siyasi haberler yer almaktaydı. Ethem Ruhi'nin siyasi bir kişiliğinin olması ve siyasi mücadelesini gazeteleri ile vermesi gazetenin siyasi konular dışında haber yapmamasına neden olmuştur. Balkan Gazetesi'ni incelediğimiz dönemde yer alan siyasi haberler; daha çok İstanbul haberleri denilen ve Osmanlı hükümetini ve istibdat politikasını eleştiren haberler ile Bulgaristan içerisinde meydana gelen ve Bulgaristan Türklerinin sorunlarını ele alan haberlerin ağırlıkta olduğunu görülmektedir. Dış haberlere kısaca havadis haberi şeklinde yer verilmiştir. Ethem Ruhi Bey, kendisi İstanbullu olmasına rağmen genç yaşta gelip yerleştiği Bulgaristan'ı ve Bulgaristan Türklerini çok sevmiş ve daha önce İttihatçılık uğruna verdiği mücadeleyi sonrasında Bulgaristan Türkleri için vermiş ve bu uğurda yine ağır cezalara ve haksızlıklara maruz kalmıştır. Bulgaristan'da yaşayan Türk ahalinin modernleşmesi, İttihatçı fikirlerin aralarında yayılması, eğitim, vakıflar ve hukuklarının korunması gibi konular gazetenin de yayın politikası haline gelmiştir. Ethem Ruhi Bey ve Balkan Gazetesi, Bulgaristan Türkleri için oldukça değerli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Balkan Newspaper had started publishing at 22th of July 1906 in Filibe, Bulgaria. Ethem Ruhi is an important figure in the Young Turk movement and has been active in this movement since his youth and was sentenced to heavy punitive for his views. Balkan Newspaper started its life as an appendix of Rumeli Newspaper which was published weekly on 8 December 1905. Ethem Ruhi continued to work with Balkan Newspaper instead of Rumeli Newspaper because the Balkan Newspaper had more interest. Balkan Newspaper had been became one of the most important newspapers of Bulgaria Turks. It have been investigated the issues of Balkan Newspaper published before the II. Constitutional Monarchy in this study. In this study, further it have been taken news about Balkan Turks that living in Bulgaria, and it have been discussed political news related to the events that took place in Bulgaria and important developments in the world. When we examined the Balkan Newspaper, It have been concluded that almost all of the news in the Balkan Newspaper is political news. Each page of the four-page newspaper contained political news. Because of Ethem Ruhi's political personality and his political struggle caused caused the newspaper not to report outside political issues. The political news in the period when it have been examined in the Balkan Newspaper; more often called Istanbul news, criticizing the Ottoman government, the policy of intelligence and the news about the problems of Bulgaria Turks been took place in the Balkan Newspaper. Foreign news have took briefly in the form of informative news. Ethem Ruhi although he was from Istanbul, but he loved Bulgaria and the Turks of Bulgaria, where he came to settle down at a young age, and he is before joined the struggle for the Committee of Union and Progress, he fought for the Turks of Bulgaria and again suffered severe punishments and injustices. Issues such as the modernization of the Turkish population living in Bulgaria, the dissemination of Unionist ideas, education, the protection of foundations and laws have been became the newspaper's publication policy. Ethem Ruhi and Balkan Newspaper have a very valuable place for the Bulgaria Turks.