Balkan gazetesi: 1906
Balkan newspaper: 1906
  1. Tez No: 348749
  2. Yazar: UĞUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Balkan gazetesi, 22 Temmuz 1906 tarihinde Bulgaristan'ın Filibe şehrinde yayın hayatına başlayan bir Jön Türk gazetesidir. Sahibi ve kurucusu Ethem Ruhi Balkan'dır. Ethem Ruhi Bey Balkan gazetesini, 8 Aralık 1905 tarihinde Bulgaristan'ın Filibe şehrinde yayın hayatına başlattığı haftalık Rumeli gazetesine bir ek olarak çıkarmıştır. Ethem Ruhi, bir müddet sonra Rumeli gazetesinin yayın hayatına son vermiş ve tüm ağırlığını Balkan gazetesine vererek 14 Aralık 1920 yılına kadar belli dönemler ara vererek 13 yıl Balkan'ı intişar etmiştir.13 yıla yakın yayın hayatı olan Balkan gazetesinin 1906 yılı içerisinde yayınlanan 117 gazete nüshasını bu çalışmamızda inceledik. İncelediğimiz dönem içerisinde gazetenin dört sayfadan meydana geldiğini, imzasız ve başka gazetelerden alıntı şeklinde alınmış haberlerin gazetede sıkça yer aldığını tespit ettik. Bu haberlerin içerisinde siyasi haberlerin yoğun şekilde gazetede yer aldığını gördük.Ethem Ruhi Bey, İstanbul'a yakınlığı nedeniyle tercih ettiği Bulgaristan'da Balkan gazetesini çıkarırken Bulgaristan içerisinde yaşayan Türklerin hak ve özgürlüklerini korumuş ve burada yaşayan Müslüman halkın milli benliklerini kaybetmemesi için gazetesi aracılığıyla mücadele etmiştir. Bunu yaparken de savunduğu meşrutiyet fikrinden asla vazgeçmemiştir. Gazetesini bu amaçlar üzerine kurmuştur. Bundan dolayıdır ki Balkan gazetesi ve Ethem Ruhi Balkan, Bulgaristan Türk Kültürü ve Bulgaristan Türk Basın Tarihi içerisinde müstesna bir yere sahiptir.Balkan gazetesinin 1906 yılı içerisinde yayınlanan nüshalarını incelediğimiz bu çalışmamızı üç bölüme ayırdık. İlk bölümde gazetenin çıkış yeri ve sahibi üzerinde durduk. İkinci bölümde Balkan gazetesinin içerik ve şekil bilgisi hakkında bilgi verdik. Son bölümde ise gazetenin incelediğimiz dönem içerisinde haberlerini kronolojik olarak fihristleyerek çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
Balkan is a newspaper of Young Turks which was established in 22th July, 1906 in Plovdiv, Bulgaria. Ruhi Balkan was the owner and the founder of Balkan. Ethem Ruhi first published Balkan in Plovdiv as an attachment of weekly Rumeli papers. Later, Ethem Ruhi ended Rumeli papers and kept on publishing Balkan 13 years until 14th December, 1920, adjourning at given periods. 117 samples of Balkan having a 13 year old publishing life have been analized in this study. That Balkan consisted of 4 anonymous pages and news quoted from other newspapers frequently has been discovered. Within the news was seen many political news intensively. As Ethem Ruhi chose publishing Balkan in Bulgaria due to close relations to İstanbul, he protected the rights and freedom of Turks in Bulgaria and fought for the muslim identity. He never relinquished the idea of constitutional monarchy and focused on these purposes. Therefore, Balkan and Ethem Ruhi places an important place in the Bulgarian Turkish publishing history and Bulgarian Turkish culture. This study has been divided into three parts analyzing Balkan published in 1906. In the first part place of establishment was emphasized. In the second part was informed content and form and in the last part news at the given period was completed by putting into chronological date .