Sosyal bilgiler 6. sınıf tarih konularının öğretilmesinde senaryo tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of scenario- based learning mehhod on student's academic achievement in teaching history subjects in 6th grade students course
- Tez No: 595189
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sosyal Bilgiler öğrencilerin yaşama hazırlanmasında ve gerçek yaşamda onlar için lüzumlu olacak bilgi ve becerilerin kazanılmasında çok etkili olacak konuları barındıran bir derstir. Günümüzde öğretim yöntem ve teknikleri sürekli olarak farklılaşmakta, bireylerin öğrenme yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılmakta ve yeni yöntemler ortaya çıkarılmaktadır. Sosyal Bilgiler dersleri öğrencilerin günlük yaşamda karşılaşabilecekleri sorunların çözümü ve onların yaşamlarını daha etkili bir şekilde sürdürmeleri ve gerekli olan bilgi ve becerilerle donatılması için çok önemlidir. Sosyal Bilgiler derslerinin ve tarih konularının bu temel amaçlarının yerine getirilmesinde olayları gerçek yaşamda karşılarına çıkan haline en yakın şekilde ele alan Senaryo Temelli Öğrenme gibi yaklaşımların kullanılmasıyla olanaklı hale gelecektir. Bu araştırmada, STÖ'nün 6. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersindeki tarih konularının öğretimine yönelik akademik başarı düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Social Studies, courses is very effective in preparing students for life and gaining the knowledge and skills necessary for them in real life. Nowadays, teaching methods and techniques are constantly differentiated, studies are carried out on individuals' learning methods and new methods are revealed. Social Studies lessons are very important for the students to be equipped with the knowledge and skills necessary to solve the problems they may face in their daily lives and to sustain their lives more effectively. It will be possible by using approaches such as Scenario-Based Learning, which deal with events in the realization of these basic goals of Social Studies lessons and history subjects as closely as possible in real life. In this research, it is aimed to examine the effect of teaching history subjects wiht Scenario-Based instruction in Social Studies lesson on the acedemic achievement level of 6th grade students. The research was conductel on experimental design wiht pretest-posttest and control groups.