A study on corporate social responsibility activities: Motivations and brand image creation
KSS aktiviteleri üzerine bir çalışma: Motivasyonlar ve marka imajı
  1. Tez No: 595238
  2. Yazar: BERK PAZARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kurumsal Sosyal Sorumluluk bugün kurumlar için ürünlerini pazarda etkili bir şekilde sunmak ve marka imajını güçlendirmek için güçlü bir pazarlama aracıdır. Ancak, kurumların KSS aktivitelerini yürütürken nasıl bir motivasyon ile hareket ettikleri belirsizdir. Bu çalışmanın amacı, kurumların KSS projelerini yürütürken nasıl bir motivasyon ve niyetle hareket ettiklerini özellikle marka imajına odaklanarak incelemektir. Bu sebeple, QNB Finansbank, Eczacıbaşı Grubu ve Kale Grubu kurumlarının KSS aktiviteleri analiz edilmiştir. Derinlemesine gerçekleştirilen bir içerik analizi çalışmasından sonra Kale Seramik Vakfı yöneticilerinden biri ile yapılan röportaj sunulmuştur. Kurumların KSS aktivitelerinin arkasındaki motivasyonu analiz etmek için kullanılan methodlar duyuru ve reklam yöntemlerinin KSS aktivitelerinin pazarlama amaçları için faydalı olduğunu gösteren ipuçları ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today Corporate Social Responsibility stands as a strong marketing tool serving the corporations in terms of presenting their products in the market effectively and strengthening the brand image. However, the pure motivation of corporations while pursuing successful CSR strategies is inexplicit. The aim of this study is to examine the motivations and intentions of corporations while conducting CSR projects, with the focus on brand image. For this purpose CSR activities of QNB Finansbank, Eczacıbaşı Group and Kale Group corporations is analyzed. After an in-depth content analysis of the CSR activities of the corporations, interviews with executives of all 3 corporations have been presented. The methods followed for analyzing the motivation behind corporations' CSR activities reveal that the way of publication and advertisement of CSR activities provide hints regarding being beneficial for the marketing purposes of the corporations while conducting the CSR projects.