Ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesi çevresinde yaşayan bireylerin hastane ve hastalara yönelik tutumlarının değerlendirilmesi: Manisa örneği
Evaluation of the attitudes of individuals living around the mental health and diseases hospital towards hospitals and patients: Manisa example
- Tez No: 595254
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çevresinde yaşayan bireylerin sosyo-demografik özellikleri ile hastane ve hastalara yönelik damgalayıcı tutuma sahip olup olmadıklarının incelenmesi (belirlenmesi) amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çevresinde yaşayan 175 bireyle yapılmıştır. Nicel ve genel tarama modeline dayalı bu araştırma da veriler, Mayıs-Haziran 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile Taylor ve Dear (1981) tarafından geliştirilen“Ruhsal Sorunları Olan Bireylere Yönelik Toplum Tutumları Ölçeği”araştırmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Araştırma verileri bireylerle yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS 21.0 istatistik programı kullanılmıştır. Veriler Ki Kare (X2), Mann Whitney U ve Kruskal Wallis - H testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Eğitim seviyesi ve geliri yüksek katılımcıların daha olumlu tutuma sahip oldukları görülmüştür. Bekar bireylerin evlilere göre daha az damgalayıcı oldukları belirlenmiştir. Ayrıca hastaneden uzak bir mahalleye taşınmak isteyenlerin, istemeyenlere göre daha damgalayıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to determine whether the socio-demographic characteristics of individuals living around the of Mental Health and Diseases Hospital were effective on the stigma attitude towards the hospital and patients. Material and Method: The study was conducted with 175 individuals living around Manisa Mental Health and Diseases Hospital. Data were collected between May and June 2019 in this research based on quantitative and general screening model. The survey form prepared by the researcher and the“Community Attitudes Towards the Mentally Ill”developed by Taylor and Dear (1981) constitute the research's data collection tools. The research data was collected by face-to-face interview techniques with individuals. SPSS 21.0 statistical program was used to analyze the research data. Data was analyzed using chi square (X2), Mann Whitney U and Kruskal Wallis - H tests. Findings: It was seen that participants with higher education level and income had more positive attitude. Single individuals were found to be less stigmatizing than married people. In addition, it was seen that those who want to move away from the hospital are more stigmatizing than those who do not.