Uluslararası ticarette Türkiye-Çin ilişkileri ve taşımacılık
Commercial relations and transportation between Turkey and China as part of international trade
  1. Tez No: 595255
  2. Yazar: ÖZGE OMRAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Transportation, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde uluslararası ticaretin hızlandığı, ilişkilerin kuvvetlendiği ve teknoloji ile taşımacılığın yükseldiği ve daha da yükseleceği bir dönemden geçmekteyiz. Ürün ve üretim kapasitelerinin artması, ürünün gamının artması ve tüketicinin artık hem manuel hem de teknoloji ile ürünlere kolaylıkla ulaşması günümüz teknolojilerinin arttığının birer göstergesidir. Bunun yanı sıra taşımacılıkta da hız ve hacmin artması artık ürünlere daha kolay ulaşabilmemizi sağlamaktadır. Ulusların coğrafi konumlarına göre taşımacılıkta ciddi yollar kat etmesi, hem ekonomik hem de kültürel anlamda barışçıl bir yol izlendiğini gözlemleyebilmekteyiz. Bu noktalara bakarak bu tezde Çin ve Türkiye arasındaki ticari, lojistik ve taşımacılık ilişkilerinden bahsedeceğiz.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we are going through a period in which international trade is accelerating, relations are strengthening and transportation with using technology are rising. Increasing product and production capacities, increasing product range and reaching consumers easily with both manual and technology are indicators of today's technologies' developments. In addition to this, the increasing in speed and volume in transportation also enables us to reach the products more easily. With serious progression according to the geographical locations of nations, we can observe a peaceful path in both economic and cultural terms. At this point, in this thesis by referring to the trade between China and Turkey, we will study on the logistics and transport relations.