Cezaevinde çocukları ile birlikte bulunan annelerin çocukluk çağı ruhsal travmaları, kapsayıcılık işlevleri ve çocuklarının psiko-sosyal gelişim durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the correlation between childhood traumatic experiences and containing functions of mothers in prison with their children and the stages of psyc-social development of their children
  1. Tez No: 595262
  2. Yazar: SİNEM GEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ZABCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, cezaevinde 1-3 yaş aralığında yer alan çocukları ile bulunan annelerin çocukluk çağı ruhsal travmaları, çocuklarını kapsayıcılık işlevleri ve çocuklarının psiko-sosyal gelişimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda çocukları ile birlikte bulunan 22 anne oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyo-demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği (ÇRTÖ), Ebeveyn-Çocuk Kapsayıcı İşlev Ölçeği (KİÖ) ve Kısa 1-3 Yaş Sosyal-Duygusal Değerlendirme Ölçeği (BITSEA) kullanılmıştır. Spearman Sıra Farkları Korelasyon analizi sonuçlarına göre annelerin çocukluk çağı ruhsal travmalarından cinsel istismara maruz kalmış olmaları ile kapsayıcılık işlevinin eş ile ilişki ve katı kuralcı ilişki alt boyutu arasında; duygusal ihmale maruz kalmaları ile kapsayıcılık işlevinin eş ile ilişki alt boyutu arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Annelerin çocuklarını kapsayıcılık işlevlerinin eş ile ilişki alt boyutu ile çocukların psiko-sosyal gelişimleri arasında ise pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulguların çoğunlukla literatürdeki bilgiler ile paralel olduğu görülmüş ve bu bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mother participants, who are in the jail with their 1-3 years old children about their childhood traumatic experiences, containing functions to their children and the correlation to the psychosocial stages of their children. The probands of this research are in total 22 women, who are located in Bakirköy Women's Closed Penitentiary with their children. The method of this research is the correlational survey method and the data collection bases on the sociodemographic information form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Study of Parental Child Containing Function and the Brief Infant- Toddler Social and Emotional Assessment (BITSEA). The results of Spearman's Rank Correlation Coefficient show that there is a negative correlation between mothers, who exposed sexual abuse as a childhood traumatic experience with their containing functions and relation with Spousaland and prim relation'; and mothers, who exposed the emotional neglect as a childhood trauma experience with their containing functions and subdimension relation with spousaland. There is a positive correlation between the container function of mothers with the subdimension relation with spousaland and the stages of psychosocial development of their children. The findings of this research are mostly parallel to the findings in literature and the results are discussed within the framework of literature.