Ortaokul öğrencilerinde dikkat ve ritim becerisinin tenis de oyun beceri seviyesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of attention and rhythm skill on the game skill level in tennis in secondary school students
- Tez No: 595266
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE OYA ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-14 yaş ortaokul öğrencilerinde dikkat ve ritim becerisinin tenis de oyun beceri seviyesi arasında ki ilişkinin incelenmesidir. Okullarında ortaokul kademesinde eğitim gören 52 öğrenci gönüllülük esasına göre araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada öğrencilere tenis oyun becerisi değerlendirme testi (ITN), görsel dikkati ölçmek için d2 dikkat testi ve ritim testi uygulanmıştır. Uygulamada, öğrencilere tenis çalışması öncesinde dikkatlerini ve ritimlerini ölçmek amacıyla, 5 kişilik gruplar halinde d2 dikkat testi ve hemen arkasından sırayla tek tek ritim testi yapılmıştır. Öğrencilere tenis çalışmaları öncesinde yapılan testlerin yanında araştırma konusunun temelinde incelenmek istenen oyun seviyelerini belirlemek için de tenis kortunda çalışma programlarına paralel ITN (Uluslararası Tenis Oyun Seviye Numarası) testi uygulanmıştır. Öğrencilerin dikkat, ritim ve ITN becerilerini test etmek için correlation ve t testi yapılarak öğrenciler alt ve üst olmak üzere ikiye ayrılıp sürekli değişken haline getirildikten sonra çoklu doğrusal regresyon yapılmıştır. Değişkenler arasında elde edilen puan farklarının, alt ve üst gruplar arasındaki karşılaştırmalarında ise parametrik olmayan hipotez testlerinden Mann -Whitney U testi kullanılmıştır. Sonuç olarak en fazla on iki hafta başlangıç seviyesinde tenis eğitimi almış öğrencilerin, ritim becerisi iyi olanın tenis oyun seviyesinde istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Diğer taraftan öğrencilerin dikkat becerileri ile oyun seviyelerinde istatiksel olarak aralarında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between attention and rhythm skill and play skill level in 10-14 year old middle school students. 52 students in secondary schools were included in the study on a voluntary basis. Tennis play skill assessment test (ITN), d2 attention test and rhythm test were used to measure visual attention. In order to measure their attention and rhythms, d2 attention test was performed in groups of 5 and immediately followed by individual rhythm test. In addition to the tests performed before the tennis studies, ITN (International Tennis Game Level Number) test was applied to the students in order to determine the game levels that are wanted to be examined on the basis of the research subject. To test students' attention, rhythm and ITN skills, correlation and t tests were performed. The Mann-Whitney U test, one of the non-parametric hypothesis tests, was used to compare the differences between the variables between the upper and lower groups. As a result, statistically significant difference was found between the students who had tennis training at the beginning level for twelve weeks, and who had good rhythm skill. On the other hand, no statistically significant difference was found between students' attention and play levels.