Görme yetersizliğine sahip çocuklara yönelik müzikogram geliştirilmesi
Developing a musicogram for visually impaired children
- Tez No: 913994
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, kaynaştırma eğitimi kapsamında görme yetersizliği bulunan öğrencilerin müzik eğitiminde öğrenmeyi destekleyici materyaller geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, müzik eğitimi için“müzikogram”adlı eğitsel bir araç kullanılarak, görme engelli öğrenciler için dokunsal ve uyarlanabilir bir öğrenme yöntemi tasarlanmıştır. Müzikogram Tekniği, özellikle amatör dinleyicilere yönelik bir müzikal analiz aracı olarak geliştirilmiştir; bu bağlamda, görme yetersizliği bulunan öğrencilerin ritim ve melodi gibi müzikal yapıları dokunarak takip edebilmesine olanak tanıyan çeşitli dokusal müzikogramlar hazırlanmıştır. Araştırma, eylem araştırması deseni çerçevesinde yürütülmüş olup veriler, açık uçlu görüşme formları, uzman görüşleri ve görsellerin analizi yoluyla toplanmıştır. Ön çalışma, görme yetersizliğine sahip bir müzik öğretmeni ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda üç farklı müzikogram tasarlanmıştır. Daha sonra, Çanakkale Gelibolu Yahya Çavuş Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu'nda öğrenim gören dört öğrenciyle çalışılmış ve alınan geri bildirimler ışığında yeni bir müzikogram daha geliştirilmiştir. Araştırma, görme yetersizliği bulunan öğrenciler için müzik eğitiminin erişilebilir hale getirilmesinin, eğitimde fırsat eşitliğini sağlama açısından önemine dikkat çekmektedir. Sonuçlar, bu öğrenciler için eğitim programlarının değiştirilmesinden ziyade öğretim yöntemlerinin uyarlanmasının daha etkili olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, müzikogram tekniği, görme yetersizliği bulunan öğrencilerin müzik eğitiminde öğrenmeyi destekleyici bir araç olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop supportive learning materials for students with visual impairments in music education within the scope of inclusive education. By employing an educational tool called the“musicogram”for music instruction, a tactile and adaptable learning method has been designed specifically for visually impaired students. The Musicogram Technique, originally developed as a musical analysis tool for amateur listeners, has been adapted to enable visually impaired students to follow musical structures such as rhythm and melody through touch, resulting in the creation of various textured musicograms. The research was conducted using an action research design, with data collected through open-ended interview forms, expert opinions, and visual analyses. A preliminary study was carried out with a visually impaired music teacher, leading to the design of three different musicograms based on the findings. Subsequently, the study involved four students from Çanakkale Gelibolu Yahya Çavuş Elementary and Middle School for the Visually Impaired, and based on their feedback, an additional musicogram was developed. The study highlights the importance of making music education accessible for students with visual impairments as a means of ensuring equality of opportunity in education. The findings suggest that adapting teaching methods, rather than altering educational curricula, is more effective for such students. In this context, the musicogram technique emerges as a supportive tool for enhancing learning in music education for students with visual impairments.