Eser sözleşmesinde yaklaşık bedelin aşılması
Approximate cost exceedance in contract of work
  1. Tez No: 595269
  2. Yazar: NECATİ ŞÜKRÜ BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Eser sözleşmesinde meydana getirilecek eser karşılığında bedel ödeme taahhüdünde bulunulması yeterli olup bedelin miktarının kararlaştırılması şart değildir. Bedelin miktarı yaklaşık olarak kararlaştırılabileceği gibi bu konuda hiçbir belirleme de yapılmayabilir. Bedelin hiç belirlenmediği veya yaklaşık olarak belirlendiği durumlarda bedelin miktarı Türk Borçlar Kanunu madde 481 uyarınca işin değeri ve yüklenicinin giderine göre belirlenir. Eser sözleşmesinde bedelin yaklaşık olarak belirlendiği durumlarda Türk Borçlar Kanunu madde 481 uyarınca belirlenen bedel yaklaşık bedeli aşırı bir şekilde aşılacağı anlaşılırsa veya aşarsa Türk Borçlar Kanunu madde 482 hükmü iş sahibine çeşitli haklar tanımıştır. Buna göre meydana getirilecek eser iş sahibinin arsasında yapılmıyorsa iş sahibi, eser henüz tamamlanmadan veya tamamlandıktan sonra sözleşmeden dönebilir. Eserin iş sahibinin arsası üzerinde yapıldığı durumlarda eser henüz tamamlanmamışsa iş sahibi bedelden uygun miktarın indirilmesini veya hakkaniyete uygun bir bedel ödeyerek sözleşmeyi feshedebilir. Eser tamamlanmışsa sadece bedelden uygun bir miktarın indirilmesini isteyebilir.
Özet (Çeviri)
Determining the price for the subject of work is not a constituent element, whereas the commitment to pay is sufficient. To put in a diffierent way, even the approximate amount of the price does not need to be decided. In cases where the price is not determined or approximately determined, the amount of the price is determined according to the value of the work and the expense of the contractor in accordance with Article 481 of the Turkish Code of Obligations. Article 482 of the Turkish Code of Obligations bestows various rights to party ordering work in case of exceeding or likely exceeding to the approximate amount determining thereunder Article 481. As per this Article, if the work is not operated on the land of the party ordering work, it is possible to renege on the contract before or after the work is completed from the side of contractor. On condition that the work is still operated on the land of the party ordering work, it is possible to terminate the contract by paying an appropriate amount or asking a reduce. However, party ordering work can only ask lowering to the price in a fair way if the work is already completed.