Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin gelişim süreci ve etkileri
Development and effects of private pension system in Turkey
- Tez No: 595283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bireysel emeklilik sistemi, Dünya Bankasının 1994 yılında“Yaşlılık Krizinden Kaçınmak: Yaşlıları Koruma ve Büyümeyi Teşvik Politikaları”raporu ile bazı ülkelerde sosyal koruma sisteminin tamamlayıcısı bazı ülkelerde ise ikamesi konumuna gelmiştir. Sosyal koruma sistemi finansman krizi nedeniyle sorunlar yaşamış ve bu durum bireysel emeklilik sistemi ile giderilmeye çalışılmıştır. Sistemin amacı, bireylere yaşlılık dönemlerinde ek bir gelir sağlamak, ekonomiye kaynak yaratarak yatırımları güçlendirmektir. Türkiye, bireysel emeklilik sistemini 2003 yılında isteğe bağlı olarak uygulamaya başlamıştır. 2013 yılına kadar vergi avantajı ile sisteme katılım arttırılmaya çalışılmış fakat adaletsiz sonuçlar nedeniyle vergi teşviki uygulamasına son verilmiştir. 2013 yılında vergi teşviki yerine devlet katkısı uygulaması getirilmiştir. 2016 yılına gelindiğinde ise sistem iki farklı şekilde uygulanmaya çalışılmıştır. İsteğe bağlı katılımın yanında çalışanların zorunlu olarak sisteme katılımı söz konusu olmuştur. Sistemden beklentilerin olumlu olmasının yanında olumsuz etkisinden de söz edilmektedir. Bu çalışmada, bireysel emeklilik sisteminin ortaya çıkmasındaki nedenler incelenirken ekonomik ve sosyal etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The private pension system became a substitute for the social protection system in some countries and the substitution of the World Bank in 1999. The social protection system experienced problems due to the financial crisis and this situation was tried to be solved by the private pension system. The aim of Turkey System, provide additional income in old age individuals, creating a source of investment to strengthen the economy. Turkey has started to implement the optional private pension system in 2003. Until 2013, tax incentives were tried to be increased with the tax advantage but due to negative results, tax incentive application was terminated. In 2013, state contribution was introduced instead of tax incentive. In 2016, the system was tried to be implemented in two different ways. In addition to voluntary participation, employees were required to participate in the system. While the expectations from the system are positive, the negative impact is also mentioned. In this study, it is tried to explain the economic and social impact of the reasons for the emergence of the individual pension system.