Principles and proposals for conservation and adaptive reuse of traditional depot buildings in Ayvalık
Ayvalık geleneksel depo yapılarının korunması ve yeniden kullanıma uyarlanabilirliği için ölçütler ve öneriler
  1. Tez No: 595324
  2. Yazar: ASLI ÖZAHİ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Ayvalık gibi endüstriyel geçmişi çok güçlü olan bir yer için, tüm ticari faaliyetlerin bulunduğu alana yayılmış olan depo binaları kullanıcıların hafızalarında üretim sürecini anımsatan mirasıdır. Bu tez depo binalarını korumak amacıyla, tarihi strüktüre dokunmadan iç mimari bir çözüm olarak esnek ve modüler tasarım çözümü sunmaktadır. Bu yaklaşım ile binaları bir kabuk olarak kullanmak ve fonksiyonel bir şekilde kullanımlarını sağlamak amaçlanmaktadır. Öneri alanda ölçümü yapılan ve belgelenen sekiz binadan alınan ve modüler tasarımın getirdiği parametrelerden yararlanarak, geri dönüşümlü tasarım fikrine bağlı kalarak gelişecektir. Bu çerçevede tez kapsamında, ilk olarak endüstriyel mirasın korunmasının gerekliliği ele alınmış ve Ayvalık özelinde incelenen problemin tanımı yapılmıştır. Tezin amacı ve kapsamı ve bir iç mimarın problem ele alış biçimi ile birlikte tezin strüktrü bu bölümde oluşmuştur. Daha sonrasında ikinci bölümde tarihi yapıların yeniden kullanımı ve bu kullanımlarda modüler tasarımın yeri, Türkiye ve Dünya örnekleri ile birlikte ele alınmış ve Ayvalık depo binalarının yeniden kullanım stratejisi için zemin hazırlanmıştır. Üçüncü bölüm; çalışılan depo yapılarının belgelenmesi ile birlikte, strüktürel durumları, mimari elemanları, sorunları ve potansiyellerinin detaylı olarakçalışıldığı bölümdür. Buna ek olarak dördüncü bölümde tüm bu çalışmalardan edinilen verilerin değerlendirmeleri yapılmış, yapıların değer, sorun ve potansiyelleri çalışılan yapı istatistiklerine göre tablolaştırılmıştır. Bu değerlendirmeler, aynı zamanda beşinci bölümde sunulacak tasarım önerisine çıkarımları ile ışık tutmuştur. Son olarak beşinci bölümde Ayvalık depo binalarının farklı kullanımları için benzerlerine örnek temsil edebilecek bir modüler tasarım önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For a district like Ayvalık, which has a very strong industrial history, depot buildings are located within the historic commercial area and they are the heritage of the production process in the memories of inhabitants. This thesis offers a flexible modular design solution for the interiors of depot buildings and conserves them without intervening in historic building structures. With this approach, it is aimed to use the buildings as a shell and utilize them in a functional manner with reversible design strategies. The proposal will be developed according to the obtained parameters, from field surveys that were carried out for eight different depot buildings and modular design principles with respect to reversible design ideas.