Otookside Hint Yağı ve Risinoleik Asit kullanarak Stiren ve ɛ-Kaprolaktonun blok/graft kopolimerleşmesinin incelenmesi
Investigation of block/graft copolymerization of Styrene and ɛ-Caprolactone using Castor Oil and Ricinoleic Acid
- Tez No: 595346
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada yeni biyobozunur graft kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla hint yağı ve risinoleik asit oda sıcaklığında güneş ışığı altında havanın oksijenine maruz bırakılarak otooksidasyona uğratılmıştır. Böylece stiren polimerizasyonunda kullanılmak üzere makroperoksit başlatıcılar elde edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında makroperoksit başlatıcılar serbest radikal polimerizasyon yöntemiyle stireni polimerleştirerek graft kopolimer serisi elde edilmiştir. Elde edilen graft kopolimerler ε-kaprolakton ile reaksiyona sokularak halka açılma polimerizasyonu yoluyla çok bloklu graft kopolimerler sentezlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında halka açılma polimerizasyonu ve serbest radikal polimerizasyonu aynı anda kullanılmıştır. Perokside hint yağında karboksil asit grubu ve peroksit grubu bulunmaktadır. Karboksil asit grupları ε-kaprolaktonu halka açılma polimerizasyonu ile polimerleştirirken, peroksit grupları da stireni serbest radikal polimerizasyon yöntemiyle polimerleştirir. Çalışmanın son kısmında ise risinoleik asitin –OH uçlarına polietilen glikol (PEG) takılarak PEG türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen polimerler GPC, NMR, FT-IR, DSC teknikleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis and characterization of new biodegradable graft copolymers have been studied. For this purpose, castor oil and ricinoleic acid were exposed to the oxygen of the air in the sunlight at room temperature. Thus, macroperoxide initiators were obtained for use in styrene polymerization. In the first part of the study, macroperoxide initiators polymerized styrene by free radical polymerization method to obtain graft copolymer series. The obtained graft copolymers were reacted with ε-caprolactone to cause ring opening polymerization. Thus, multi-block graft copolymers were synthesized. In the second part of the study, ring opening polymerization and free radical polymerization were used simultaneously. The peroxidated castor oil contains the carboxyl acid group and the peroxide group. Carboxyl acid groups polymerize ε-caprolactone by ring-opening polymerization, while peroxide groups polymerize styrene by free radical polymerization. In the last part of the study, PEG derivatives were synthesized by attaching polyetilene glycol (PEG) to the –OH ends of ricinoleic acid. The polymers were characterized by GPC, NMR, FT-IR, DSC techniques.