Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1972) filetolarında modifiye atmosfer ve oksijen emici etiketin ürün kalitesi üzerine etkileri
The effects of modified atmosphere and oxygen absorbant labels on the product quality of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1972) fillets
  1. Tez No: 595374
  2. Yazar: NURİ TUNÇTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada unlu gıdalarda ve diğer paketlenmiş gıda ürünlerinde kullanılan oksijen emici etiket (Fresh Care)'in buzdolabı koşullarında (+4ºC)'de muhafaza edilen gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1972) raf ömrüne etkisi araştırılmıştır. Araştırma başlangıcında ham protein, ham yağ, nem ve ham kül analizleri yapılmış ve değerler sırası ile 19.16± 0.08, 10.32±0.08, 68.37±0.10, 1.75±0.14 bulunmuştur. Kimyasal kalitenin belirlenmesi ile ilgili olarak araştırmanın ilk günü, TVB – N, TBA, su aktivitesi yapılmış ve değerler sırasıyla; 13.90±0.41mg/100g, 0.75±0.05 mgMDA/kg, 0.97±0.02 olarak bulunmuştur. Duyusal analizlere bakıldığında kotrol grubu ( S ) depolama süresince diğer gruplara göre ( V, M, M+E ) göre daha düşük duyusal puan aldığı görülmüştür. TVB – N miktarı depolamaya bağlı olarak artış göstermiş, oksijen emici etiketli grup da ( M+E ) diğer gruplara göre ( S, V, M ) gruplara göre daha düşük artış belirlenmiştir. TVB – N miktarı S grubu 6. gün 37.20±0.99mg/100g, Vgrubu 19. gün 36.48±0.91mg/100g, M grubu 27. günde 36.27±0.61 mg/100g, M+E grubu 32. günde 38.06±0.55 mg/100g' a ulaştığı gözlemlenmiştir. Depolamaya bağlı olarak artan TBA grubundaki değişim S grubu 6. gün 0,75±0.05 mgMDA/kg, V grubu 19. gün 1.31±0.02 mgMDA/kg, M grubu 27. gün 1.57±0.01 mgMDA/kg, M+E grubu 32. gün 1.17±0.01 mgMDA/kg değerleri belirlenmiştir. Depolamanın başında tüm gruplarda düşük mezofilik aerobik bakteri sayısı depolama süresince tüm örneklerde artış göstermiştir. S grubu 6. gün 6.17±0.03 logkob/g, V grubu 19. gün 6.33±0.01 logkob/g, M grubu 27. gün 6.38±0.12 logkob/g, M+E grubu 32. gün 6.40±0.07 logkob/g tespit edilmiştir. Toplam psikrofilik bakteri sayıları S grubu 6. gün 6.08±0.04 logkob/g, V grubu 19. gün 6.50±0.20 logkob/g, M grubu 27. gün 6.15±0.15 logkob/g, M+E grubu 32. gün 6.14±0.03 logkob/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effect upon the shelf life of Rainbow trout (oncorhynchus mykiss, Walbaum 1972) stored in refrigerated conditions (+4ºC) of the oxygen absorbent label (Fresh care) used in breads and other packaged foods was reserched. At the begining of the study the levels of crude protein, crude oil, moisture and crude ash analysis was performed and the results were found to be as follows, in the order above 19.16± 0.08, 10.32±0.08, 68.37±0.10, 1.75±0.14. On the first day of the trial, the determination of chemical quality, TVB – N, TBA, water activity performed and they were found as the above order 13.90±0.41mg/100g, 0.75±0.05 mgMDA/kg, 0.97±0.02. Looking at sensory analysis, it was observed that the control group's storage period (S) as compared with the other groups ( V, M, M+E ) attained lower sensory scores. The TVB – N showed an increase according to the storage, also the group with the oxygen absorbent label ( M+E ) compared with other groups ( S, V, M ) showed a lesser increase. The level of TVB – N were observed to reach: in group S on the 6th day was 37.20±0.99mg/100g, in the V group on the 19th day36.48±0.91mg/100g, in the M group on the 27th day 36.27±0.61 mg/100g, in the M+E group on the 32nd day 38.06±0.55 mg/100g. Depending on the storage the increasing TBA group change in S group on the 6th day was 0,75±0.05 mgMDA/kg, in V group on the 19th day was 1.31±0.02 mgMDA/kg, in M group on the 27th day was 1.57±0.01 mgMDA/kg, in M+E group on the 32nd day was 1.17±0.01 mgMDA/kg. At the start of the storage there an increase in the low mesophillic aerobic bacteria count in all samples. S Group on the 6th day 6.17±0.03 logkob/g, V group on the 19th day 6.33±0.01 logkob/g, M group on the 27thday 6.38±0.12 logkob/g, M+E group on the 32nd day 6.40±0.07 logkob/g were recorded. The total psychrophilic bacteria counts were recorded as follows, S group on the 6th day 6.08±0.04 logkob/g, V group on the 19th day 6.50±0.20 logkob/g, M group on the 27th day 6.15±0.15 logkob/g, M+E group on the 27th day 6.14±0.03 logkob/g.