Havlu kumaşlara katyonizasyon işleminin uygulanması ve söz konusu işlemin ürün performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of cationization process on towel fabrics and the effect of the process on product performance
- Tez No: 595376
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma kapsamında, farklı hav çözgü ipliği hammadde tipine ve farklı gramaja sahip havlu kumaşlar ağartma işleminin uygulanıp uygulanmama durumuna göre de gruplandırıldıktan sonra farklı konsantrasyonlarda katyonize edilmiştir. Ağartma işlemi uygulanmadan farklı konsantrasyonlarda katyonize edilen kumaşların ve ağartma ve katyonizasyon işleminin birlikte uygulandığı havlu kumaşların performans ve haslık özellikleri tespit edilmeye çalışılırken ağartma prosesinin yerine çevreci katyonizasyon işleminin uygulanabilirliği de araştırılmıştır. Ağartma ve katyonizasyon işlemlerinin ardından aynı koşullarda tuz ve soda olmadan boyanan, yıkanan ve kurutulan kumaşların kopma mukavemetleri, yumuşaklık, hidrofilite, sürtünme haslıkları ve yıkama haslıkları standartlara uygun olarak test edilmiştir. Elde edilen veriler grafiksel ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, havlu kumaşların test edilen özellikleri değerlendirildiğinde ağartma işlemi yerine katyonizasyon işleminin uygulanmasının havlu kumaşlara kopma mukavemeti ve yumuşaklık açısından olumlu katkı sağladığı, hidrofilite ve haslık değerleri açısından da kabul edilebilir seviyelerde sonuçlar elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, terry fabrics having different raw material of pile warp and different weight are cationized in different concentrations after grouping according to the application of bleaching process. The performance and fastness properties of cationized fabrics with different concentrations without bleaching and the towel fabrics where bleaching and cationization are applied together were investigated. Tensile strength, softness, hydrophility, dry and wet abrasion fastness and washing fastness of the fabric dyed, washed and dried under the same conditions after bleaching and cationization processes were tested according to the standards. The data obtained were analyzed graphically and statistically. As a result, it has been found that applying cationization process instead of bleaching process in towel fabrics has positive effect on tensile strength and softness and acceptable levels in terms of hydrophility and fastness value