Sürdürülebilir havlu kumaş üretiminde doğal ve rejenere lif uygulamaları
Natural and regenerated fiber applications in sustainable terry fabric production
- Tez No: 821410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER VARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çevresel sürdürülebilirlik her sektörde vazgeçilmez bir ilke haline gelmiştir. Özellikle moda ve tekstil endüstrilerinde, rejenere tekstil lifleri, sürdürülebilirlik ve döngüsel bir ekonomi için çok önemlidir. Rejenere liflerin üretimi, tipik olarak, polimer solüsyonları oluşturmak için düşük değerli kaynakların çözünmesini ve ardından bu solüsyonların rejenere lifler üretmek üzere işlenmesini içerir. Bu çalışma, dokuma havlu kumaşlarda kullanılan çeşitli sürdürülebilir rejenere lif uygulamalarının doğal liflerle dokunmuş havlu kumaşlar ile fiziksel ve mekanik özellikleri açısından karşılaştırılmasını ve istatistiksel analizlerini içermektedir. %60/40 oranında tencel, modal, selüloz asetat, bambu ve %56/44 keten karışımı pamuklu dokuma havlu kumaşlar, batma süresi, dikey kılcal ıslanma, kuruma hızı, su buharlaşma oranı, yüzey emiciliği ve kopma mukavemeti testleri uygulanmış ve istatistiksel olarak analiz edilmiş ve %100 organik pamuk ve %100 pamuklu dokuma havlu kumaşlar ile karşılaştırılmıştır. Test sonuçları ile tencel/pamuk karışımı kumaşların dikey kapiler ıslanmasının diğer kumaşlara göre daha yüksek olduğunu ve pamuklu kumaşlar ile karşılaştırıldığında emiciliklerinin daha yüksek ve daha konforlu olduğunu ve ekolojik olarak sürdürülebilir ve döngüsel ekonomiye katkı sağlayabilecekleri gözlemlenmiştir. Kopma mukavemetlerinde ise pamuk/modal karışımı kumaşlar pamuklu kumaşlar ile karşılaştırıldığında, yeterli mekanik özellikleri yanında yüzey emiciliği, su buharlaşma oranı, kuruma hızı gibi iyi fiziksel özellikler gösterdiği bulunmuş ve bulunan sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, rejenere liflerin moda ve tekstil endüstrilerine atık azaltma ve geri kazanım açısından değer katmasına rağmen, gerçekten sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemek için rejenere liflerin üretimi, kullanımı ve bertarafının çevresel etkilerinin sistematik olarak daha fazla araştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental sustainability has become an indispensable principle in every sector. Especially in the fashion and textile industries, regenerated textile fibers are crucial for sustainability and a circular economy. The production of regenerated fibers typically involves dissolving low-value resources to form polymer solutions and then processing these solutions to produce regenerated fibers. This study includes the comparison and statistical analysis of various sustainable regenerated fiber applications used in woven terry cloths with natural fiber terry cloths in terms of physical and mechanical properties. Soaking time, vertical capillary wetting, drying speed, water evaporation rate, surface absorbency and tensile strength tests were applied to 60/40% tencel, modal, cellulose acetate, bamboo and 56/44% linen blended cotton woven terry fabrics and statistically analyzed and compared with 100% organic cotton and 100% cotton woven terry fabrics. With the test results, it has been observed that the vertical capillary wetting of tencel/cotton blended fabrics is higher than other fabrics, their absorbency is higher and more comfortable compared to cotton fabrics, and they can contribute to an ecologically sustainable and circular economy. In terms of breaking strength, when cotton/modal blended fabrics were compared with cotton fabrics, it was found that besides sufficient mechanical properties, good physical properties such as surface absorbency, water evaporation rate, drying speed were found to be statistically significant. This study shows that although regenerated fibers add value to the fashion and textile industries in terms of waste reduction and recovery, further investigation of the environmental impacts of the production, use and disposal of regenerated fibers is required to move towards a truly sustainable future.