Kitosan nanopartikül bazlı jel, merhem ve pat formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of chitosan nanoparticle based gel, ointment and pat formulati̇ons
  1. Tez No: 595382
  2. Yazar: ALİCAN ERHAN NEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kitosan, kitinin deasetilasyonu ile elde edilen lineer bir aminopolisakkarittir. Yapısında bulundurduğu fonksiyonel amino grupları, katyonik polimer olma avantajı ve nanoboyutta kitosan parçacıklarının hazırlanabilmesi özellikle; biyomedikal, kozmetik, gıda, farmasötik sektöründe oldukça ilgi uyandırmıştır. Kitosan nanopartikül sentezi yüzey alanını arttırdığı için daha yüksek miktarda etken madde enkapsülasyonuna olanak sağlar. Yarı katı formülasyonlar, deriye veya ulaşılabilen mukoza yüzeylerine uygulanan preparatlardır. Yapılarına eklenen etken maddelerin deri altı girişimi, lokal etkileri, yumuşatıcı ve koruyucu özelliklerinden dolayı deriye veya mukozaya uygulanmak üzere tasarlanırlar. Bu çalışmada, kitosan nanopartikülleri iyonik jelleşme yöntemi ile hazırlanmıştır. Asetik asit içerisinde çözülen kitosan üzerine tripolifosfat çözeltisi damlatılarak kitosan nanopartiküller elde edilmiştir. Yarı katı preparat olarak jel, merhem ve pat formülasyonları hazırlanmış ve hazırlanan formülasyonların, kitosan nanopartikül ilavesi ile yapılarında meydana gelen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chitosan is a linear amino polysaccharide that obtained from deacetylation of chitin. Chitosan can be used in biomedical, cosmetic, food and pharmaceutical industrty because of functional cationic amino groups and easily preparation of nanosized chitosan particles. Since chitosan nanoparticle synthesis increases the surface area, it enables a higher amount of active substance encapsulation. Semi-solid formulations are preparations that are applied to the skin or accessible mucosal surfaces. They are designed to be applied to the skin or mucosa due to the subcutaneous interference, local effects, emollient and protective properties of the active substances added to their structures. In this study, chitosan nanoparticles were prepared with ionic gelation method. Chitosan nanoparticles were obtained by dropping tripolyphosphate solution into chitosan solution in acetic acid. Gel, ointment and pat formulations were prepared as semi-solid preparations and the changes in the structure of the formulations by the addition of chitosan nanoparticle were examined.