Sistemik yoldan zoledronik asit uygulanan sıçanlarda lokal olarak uygulanan paratiroid hormonunun kemik iyileşmesi üzerine olan etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological evaluations to investigate the effect of locally applied parathyroid hormone on bone healing in rats which were systemically treated with zoledronic acid
  1. Tez No: 391079
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN TUSKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bifosfonatların tedavileri çene kemiğinin döngüsüne ve yenilenmesine engel olup kemik iyileşmesini baskıladığı için bizleri direk olarak ilgilendirmekte, klinik olarak tedavi etmemizi veya kontrol altına almamızı gerektiren bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, zoledronik asit verilerek kemik döngüsü ve yenilenmesi inhibe edilen sıçanlarda, paratiroid hormonunun aralıklı olarak lokal yoldan uygulamasının kemik iyileşmesi üzerindeki etkisini anlamak amaçlanmıştır. Çalışmamızda 48 adet yetişkin Sprague- Dawley cinsi dişi sıçan kullanıldı. Deney hayvanları Negatif Kontrol Grubu, Pozitif Kontrol Grubu, Deney 1 ve Deney 2 olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Hayvanlarının hepsine 3 hafta boyunca her gün 0.1 mg/kg zoledronik asit uygulaması yapıldı. Daha sonra deney hayvanlarının sağ maksilla büyükazı dişleri çekildi. Negatif Kontrol Grubunda diş çekiminden sonra herhangi bir işlem yapılmayıp, çekim bölgeleri iyileşmeye bırakıldı. Pozitif Kontrol Grubunda ise diş çekimi yapıldıktan hemen sonra boş nanopartikül kitosan jel uygulaması subperiostal yoldan 30 µl olarak yapıldı. Deney 1 Grubuna diş çekiminin yapıldığı günden itibaren ve diş çekimini takiben 3 günde bir paratiroid hormonu yüklenmiş poloksamer jel uygulaması 1 µg/20 µl olarak yapılırken, Deney 2 Grubuna diş çekimi yapıldıktan hemen sonra paratiroid hormonu yüklenen nanopartikül kitosan jel uygulaması 7 µg/30 µl olacak şekilde tek seferde subperiostal yoldan yapıldı. Diş çekimini takiben 10. ve 21. günde kemik iyileşmesini incelemek amacıyla sakrifikasyonlar gerçekleştirildi. Çalışmanın sonuçlarına göre paratiroid hormonu taşıyan ilaç formülasyonlarının kemik iyileşmesini stimüle edip, bifosfonata bağlı çene kemiği osteonekrozunun çözülümüne yönelik etki gösterdiği görülmüştür. Bu çalışma paratiroid hormonu ile kombine edilen ilaç taşıyıcı sistemlerin bifosfonat tedavisi gören hastalarda kemik iyileşmesi üzerinde etkili olabileceği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Treatment with bisphosphonates concerns oral surgeons directly since it prevents jaw bone turnover and regeneration thereby suppressing bone healing. So it comes out as a problem, which must be treated or controlled clinically. The purpose of this study was to evaluate the efficiency of locally administered parathyroid hormone loaded nanoparitcles on bone healing in rats with inhibited bone turnover mechanism and regeneration as a result of administration zoledronic acid. In our study fourty eight adult female Sprague- Dawley rats were divided randomly in four experimental groups, namely Negative Control Group, Positive Control Group, and treatmentd groups (Group 1 and 2). Zoledronic acid was daily administrated at a concentration of 0,1 mg/kg during 3-week period on each group. At the end of the period, maxillary right molar teeth were extracted. Whereas any treatment wasn't administrated in Negative Control Group, 30 µl poloxamer gel containing empty chitosan nanoparticles were immediately applied into subperiosteum in Positive Control Group after teeth extraction. Whereas Group 1 was treated with intermittent local injection of poloxamer gel including parathyroid hormone at a concetration of 1µg/20µl at every third day and Group 2 was treated with single local injection of poloxamer gel containing parathyroid hormone loaded chitosan nanoparticles of 7 µg/30µl right after the extraction of the teeth. The animals were sacrified on the 10th and 21st days after teeth extraction in ordet to evaluate the bone healing. The results of the study showed that the formulations aimed the delivery of parathyroid hormone stimulated the bone healing and the resolution of bisphosphonate induced osteonecrosis of jaws. In conclusion, this study suggested that the drug delivery system combined with parathyroid hormone might be an effective treatment modality for bone healing in patients which have been treated with bisphosphonates.