Self-sustainability through renewable energy production in mali: Zero-energy-houses
Mali'de yenilenebilir enerji üretimi yoluyla kendi kendine sürdürülebilirlik: Sıfır enerji evleri
  1. Tez No: 595399
  2. Yazar: BAKARY KONARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH GÜLTEKİN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Enerji endüstrisi, ekonomik ve sosyal meslek perspektiflerinden, ürün, hizmet ve mal sağlayıcılarından en önemli alanlardan biridir. Bu endüstri, daha iyi yaşam koşullarının sağlanması için tüm insan faaliyetlerine önemli ölçüde katkıda bulunduğu için, nüfusun ve ulusal ekonominin ihtiyaçlarından ayrılamaz. Pozitif değerleriyle birlikte, enerji endüstrisi, dünyada sürdürülebilirliğe karşı gözlemlenen bazı zararlı taraflara sahiptir. Günümüzde, konvansiyonel enerji tüketimi, dikkatsiz uygulamalar, evrenimizi korkunç bir hedefe götürüyor. Konut sektörü, geleneksel yakacak odun yakma yoluyla karbon emisyonlarından sorumlu ana sektörlerden biridir. Bu çalışma, insanların, yenilenebilir enerji kaynaklarını yerinde kullanacak olan sıfır enerji evi kavramının uygulanması yoluyla Mali'deki aktif prosumerlere tüketicilerin geleneksel pasif statüsünden nasıl çıkabileceğini açıklamaktadır. Bu hibrid sistem, yenilenebilir teknolojiler vasıtasıyla yıllık bazda ev sakinlerine elektrik ve iç mekan rahatlığı sağlayacaktır. Bu amaçla, her teknoloji için matematiksel model geliştirdik ve MATLAB Simulink kullanarak simüle ettik. Hava Durumu verileri, sistemin Mali'de uygulanabilirliğini kanıtlamak için Pvwatt programı kullanılarak deneysel olarak değerlendirildi. Daha sonra üç teknolojiyi iki farklı yapıya entegre ettik; biri saman balya ve diğeri ahşap keresteden yapılmıştır. Bireysel inşaat ve enerji verimliliği yapılan toplam maliyet karşılaştırıldıktan sonra, saman balya inşaat consensually seçmek için en iyi alternatif oldu.
Özet (Çeviri)
As engine is essential for vehicles, electricity is seen to be the essence for industries, technological development, and economic growth. The force multiplier enables human beings to convert raw materials into tangible and intangible products or services. The industry of energy is one of the most significant area from the perspectives of economic and social vocation, as provider of products, services and commodities. This industry is inseparable from the needs of the population and the national economy, as its services contribute significantly to all human activities for the achievement of better living conditions. In spite of its positive sides, energy industry has some detrimental effects to the sustainability in the world. Nowadays, conventional energy and natural resources overconsumption, careless practices, is leading our universe to dreadful destination. Residential sector is one of the main responsible for carbon emissions through traditional firewood burning. This study describes how people can quit their traditional passive status of consumers to active prosumers ''Prosumption'' in Mali through implementation of zero-energy house concept, which will harness renewable energy sources on site. This hybrid system will provide electricity and indoor comfortability to the house occupants on yearly basis by the means of renewable technologies. For this purpose, we developed mathematical model for each technology and simulated them by using Matlab Simulink. Weather data were experimentally evaluated using Pvwatt program to prove the applicability of the system in Mali. Then we integrated the three technologies into two different construction; one with straw-bales and the other made of wooden timber. After comparison of the total cost incurred in individual construction and energy efficiency, Straw bales construction was consensually the best alternative to choose.