Analyzing safety toward a walkable campus: a case-study of Middle East Technical University (METU)
Yürünebilir bir kampüse yönelık güvenlik analizi: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) örneği
  1. Tez No: 595400
  2. Yazar: SOGHRA RASHIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kentsel mekanlarda yürünülebilirlik, sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirlerin ve şehircilik anlayışının yaygın özelliklerinden biridir. Yürünebilir şehirler inşa etmek, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda kentlerin problemlerine çözüm bulmak gerekir. Şehrin bir parçası olarak üniversite kampüsleri, öğrenme, çalışma ve bazen de yaşam ortamları sağlarlar. Sürdürülebilir kentsel mekanlar geliştirmek için hareketlilik ve yaya yürünebilirlik düzeyinin önemli tasarım faktörleri olarak göz önüne alınması gerekir. Yürünebilirlik düzeyi yüksek kentsel çevreler, kampüs kullanıcılarının kendilerini güvende hissederek, kampüsün farklı kullanım alanlarına kolay erişim sağlayan alanlar olmalıdır. Bu araştırma, yaklaşık 28.000 öğrencisi, 2318 akademik personeli ve 7.348 geçici yaşayan nüfusuyla Ankara'da köklü bir Türk devlet üniversitesi olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) kampüsünün yürünebilirlik kapasitesini incelemektedir. Bu araştırma, fiziksel özellikler, güvenlik duygusu ve trafik güvenliğini kapsayan konulara odaklanarak kampüsün yürünebilirlik kapasitesini incelemektedir. Araştırmada, altı farklı bölgeden toplanan 240 kampüs kullanıcısıyla anket yapılmış; doğrudan gözlem, arşiv çalışmaları ve mekansal analizler kullanılarak, tek örneğe dayalı vaka araştırma yöntemi uygulanmıştır. ODTÜ kampüsündeki analiz bulguları, kullanıcıların ODTÜ kampüsünü genel olarak“yürünebilir”olarak algıladığını göstermektedir. Ancak,aynı kullanıcılar, güvenlik problemini yürünebilirlik kapasitesini olumsuz etkileyen bir sorun olarak görmektedirler. Buna ek olarak, kampüsün bazı bölgelerindeki ulaşım ve bağlantı eksikliği, sürücülerin araçlarını dikkatsiz kullanmaları, yaya yollarının yetersizliği ve darlığı, aydınlatmanın azlığı ve köpek sürüleri, kullanıcılar açısından kampüs güvenliğini olumsuz etkileyen diğer önemli problemlerdir. Dezavantajlı grupların kampüs tasarımında yeterince dikkate alınmaması nedeniyle, kapsayıcılık, eşitlik ve sosyal adalet gibi kentsel mekana ilişkin sürdürülebilirlik ilkeleri üniversite kampüsünde karşılanamamaktadır. Bu araştırma, kampüsün güvenliğini ve dolayısıyla yürünebilirliğinin kapasitesini artırmak için kampüs tasarımı ve yönetimine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Walkable places are one of the most common features of sustainable, vibrant and healthy cities in the world. Building walkable cities can be a strategy to mitigate some of the problems related to sustainability. As a part of a city, university campus sites provide learning, working and sometimes living environments where mobility and pedestrian walkability should be considered as important design factors to achieve sustainable urban environments. Walkable environments should be the spaces which provide campus users with easy access to the networks of connected facilities, and a sense of safety. This research studies the walkability capacity of the Middle East Technical University (METU) campus, a large, well-established Turkish state university in Ankara, with about 28,000 students, 2,318 academic staff and 7,348 temporary residents. It focuses on the safety and security issues regarding the physical features, sense of safety, and traffic safety of the university campus. The research employed a single case study method, by using a questionnaire survey of 240 users in six different zones, direct observation, archival studies and spatial analyses. The findings of the analyses on METU campus show that the campus users in general perceive the METU campus as walkable, although they see safety and security as the prominent problem against its walkability capacity. In addition to this, the lack of connectivity in some parts of the campus, drivers' careless use of cars, the inadequate quality and width of pedestrian paths, insufficient lighting, and flocks of dog are the major obstacles affecting the safety and security, thereby the quality of the walkability on the university campus. The sustainability principles of urban space, i.e. inclusiveness, equality and social justice, are also endangered by the lack of sufficient concern for people with different abilities. This research suggests design and management recommendations to improve the safety and security, and thus enhances the walkability capacity of the campus.