Environmental psychology discourse in architecture: Current status in Turkish architecture education
Mimarlıkta çevre psikolojisi söylemi: Türk mimarlık eğitimindeki mevcut durum
- Tez No: 595401
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gün geçtikçe endüstriyelleşen dünyada, insan unsurları, çeşitli alanları, istemsiz bir şekilde geri plana atılmaya başlandı. Mimarlık da bundan muzdarip alanlardan biri. Mimarların form, işlev, estetik, ekonomi gibi konulara öncelik vermeye ve insan psikolojisini bir ölçüde göz ardı etmeye başlamaları insan ile tasarım arasındaki etkileşim bozulmasına neden oldu. İnsan psikolojisini benimseyip, bu bilgiyi elverişli mekanlar yaratmak için özümsemek bu bozulmanın üstesinden gelmek adına önemli bir etmendir. Yapılı çevrenin insan üzerindeki etkilerini ve tasarım ile kullanıcıları arasındaki etkileşimi kavramak, tatmin edici çevreler tasarlamak için vazgeçilmezdir. Bunu gerçekleştirmek için, çevre psikolojisinin mimarlığın dahilindeki kritik bileşenlerden biri olarak algılanması gerekir. Böylelikle, bu tezin amacı, çevre psikolojisinin rolünü ve söylemsel etkileşimini çözümleyerek, mimarlık alanı için olan önemini açığa çıkarmaktır. Çevre psikolojisi geniş potansiyele sahip kapsamlı bir çalışma alanı olmakla birlikte, kendi dergi ve yayınlarının ötesinde iyi bilinmemektedir. Çevre psikolojisi, insan ve mekan etkileşiminin anlaşılmasında önemli olmasına ve mimarlık bu etkileşimi kendi söylemi içerisinde özümsemediği sürece tamamlanmış sayılamayacağına rağmen, mimarlıkta oldukça gözden kaçmaktadır. Eğitim, bu özümsemeyi başlatmak için mühim bir araçtır. Bu nedenle, bu iki alanın söylemsel çıktılarının mimarlık eğitimine entegre edilmesi önemlidir. Bu yolla mimarlar kaçınılmaz olarak, tasarımları boyunca onlara rehberlik edecek psikolojik bir bakış açısını benimseyecek ve yapılı çevre insan ihtiyaçları ile daha uyumlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
In a world that gets more and more industrialized every day, human factors fade into background in various fields. Architecture is one of those fields that suffer from this. When architects started to prioritize concerns such as form, function, aesthetics or economics, and neglect human psychology to some extent, rupture of human and design interaction transpired. This rupture can be overcome through embracement and absorption of the human psychology and usage of it to create sufficient spaces. In order to create satisfactory environments comprehending the effects of the built environment on humans and the interaction between design and its users is essential. To achieve this, one should understand environmental psychology as a critical component within architecture. Thus, the aim of this study is to uncover the importance of environmental psychology for architecture field through analyzing the role of it and their discursive interaction. Environmental psychology is an extensive study field which has broad potential, yet it is not well known beyond its own journals and publications. It is exceedingly overlooked within architecture field despite its importance in understanding human and place interaction and architecture would be incomplete without absorbing this relationship within its own discourse. Education is a crucial medium to initiate the embracement. Therefore, it is important to integrate the discursive outcomes of these two fields to architecture education. This way architects will inevitably embrace a psychological point of view that will guide them through their designs and the built environment will be more compatible with human needs.