Assessing autism cognitive map through local-oriented and global-oriented architecture
Otizmin bilişsel haritasının detaylı ve kompleks mimari yaklaşımla değerlendirilmesi
- Tez No: 518526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ŞALGAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma temel olarak mimarlık ile ilgili disiplinler arası bir konuyu araştırmayı, çalışma esnasında bir araştırmanın ele alınmasını ve mimari söylemler için yararlı olan belirli bilgileri elde etmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde birçok araştırma türü, farklı bilimleri bir araya getirme ve insanın yaşamını iyileştirme çabasındadır. Güncel araştırma alanlarından birisi de çevresel psikolojidir. Bu, psikolojiden mimariye uygulanabilir nitelikte bilgi sağlayan geniş bir çalışma konusudur. Bu tez çalışması, bu alanı zenginleştirmeyi; otistik toplumu ve mimari tasarımın onların yaşam ortamlarını nasıl geliştirebileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD), dünyadaki çeşitli zihinsel sorunlardan biridir. Uzun süreli etkileri olan çok karmaşık bir nörogelişimsel duruma sahiptir. Genetik, henüz tam olarak anlaşılamamış olan ve ASD etyolojisine katkıda bulunan bir neden ve çevresel unsurdur. Lyall ve arkadaşlarının (2017) belirttiği son raporlara dayanarak, ASD'nin yaygınlığı gelişmiş ülkelerde yaklaşık %1.5 olarak değerlendirilmiştir. Daha ayrıntılı olarak,“Dünya Sağlık Örgütü”raporuna göre (Nisan 2017'de güncellenmiş), 160 çocuktan 1'i dünya çapında bir otizm spektrum bozukluğuna (ASD) sahiptir (Url-1). İlginç bir şekilde Otizm, inşa edilmiş çevreyle doğrudan ve dolaylı olarak; Nörobilim, Psikoloji ve Mimari alanını birbirine bağlayan disiplinler arası tartışmayı sona erdirecek şekilde etkileşir. Son on yıllarda otistik bireylerin mekânsal davranışlarını açığa çıkarmak küresel bir sorun haline geldi. Bu nedenle, onlar için verimli mimari özelliklerle tasarım yapabileceğimiz algılanmalı ve düşünülmelidir. Şimdiye kadar yapılı çevre; otizmi olumlu yönde etkilemek için, rengin kullanımını, biçimi ve geometriyi, materyalleri ve yapı elemanlarının birbirine nasıl bağlandığını içeren bir araç olarak kullanılmıştır. Bu çalışma, bilişsel haritalama sürecine odaklanarak mimari tasarımda farklı bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı vurgulamakta ve otistik bireylerin çevreyi nasıl algıladıklarını ve kurdukları bilişsel haritayı değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, otistik mekansal bilişsellik üzerindeki mimari etkiyi tanımlamaya ve çevreyi algılama şeklini ortaya koymaya çalışmaktadır. Daha somut olarak, bu tez, yerel ve küresel odaklı olmak üzere iki farklı mimari özelliğe sahip çevrede, otistik mekânsal bilişselliği değerlendirmek için uygulanmıştır. Yerel odaklı tasarım daha mimari unsurlardan oluşan bir tasarıma atıfta bulunur ve bir anlamda karmaşık bir düzeni temsil eder. Öte yandan, küresel odaklı mekân, mimari özellikler açısından daha az ayrıntı ve daha az dikkat dağıtıcı olanıdır. Bu tez çalışmasında kullandığımız metodoloji, VAKA ÇALIŞMASI, katılımcılar olarak yüksek fonksiyonlu otistik öğrencileri ele almakta olup, onların iki farklı sanal binaya (yerel ve küresel odaklı) yerleştirilerek özgürce araştırılmasını içermektedir. Bu deneyde, katılımcıların modelleri gerçekçi görmelerini sağlamak için sanal ortam (VE) teknolojisini düşünülmüştür. Sonrasında, bilişsel haritalarını çıkarmamızı ve daha sonra yapılandırılmış modelleri analiz etmemizi sağlamak için, tüm vakalar tarafından; verilen fiziksel model içinde daha önceden incelenen sanal ortamın planını yeniden düzenlenmesinin istendiği bir KONFİGÜRASYON TASARIMI bulunmaktadır. Verinin toplanmasının ardından, bu çalışmada verileri istatistiksel olarak analiz etmek ve kanıtları otizmli bireyler için mimari tasarım sürecine dahil etmek amacıyla Space Syntax aracı (SPACE SYNTAX 2D) ve IBM SPSS programı kullanılmıştır. Sonuçlar yerel odaklı modelde, katılımcıların modellerini oluşturmak için daha doğru nesneler seçtiklerini, bu da yerel odaklı ortamı daha iyi hatırladıklarını göstermiştir. Ancak konumlarını ve yönlerini değil, sadece var olan nesneleri, hatırladıklarını belirtmiştir. Dolayısıyla, otistik bireylerin mekansal detaylara bağıl olarak değil ayrı ayrı odaklandıklarını kanıtlamaktadır. Ek olarak, sonuçlar genellikle dönüm noktası olarak ele alınan detayların ve mimarlık unsurların otistiklerin daha iyi ve daha doğru bilişsel harita oluşturmasını sağlayacak şekilde çalışmadığını ve bunun yerine farklı ayrıntılara daha fazla odaklanmalarını ve sonuç olarak ayrık bir bilişsel harita oluşturmalarını sağladığını doğrulamıştır. Bu sonuçlar bir tasarım yaklaşımı oluşturmaya dahil olabilir ve daha sonra mimarların otistik bireyler için daha iyi bir ortam tasarlamasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The current study mainly aims to investigate an interdisciplinary subject with architecture, considering a research while studying, and obtaining specialized information which is beneficial for architectural discourses. Nowadays many kinds of research, attempt to merge different sciences and improve the human being life. One of the trending fields of research is environmental psychology. It is rather a wide subject, which provides knowledge from psychology to be applicable to architecture. Subsequently, this thesis attempts to enrich this domain and studies the autistic community and how the architectural design can improve their living environments. The Autism Spectrum Disorder (ASD) is one of the various range of mental issues around the world. It has a very complicated neurodevelopmental condition with long-term effects. Genetic is one cause and environmental elements, which yet are not clear and not been figured out entirely, contribute to ASD etiology. Base on latest reports mentioned by Lyall et al (2017), the ASD's prevalence is evaluated to be approximately 1.5% in developed countries. More specifically, according to“World Health Organization”report (Updated April 2017), 1 in 160 children has an autism spectrum disorder (ASD) around the world (Url-1). Interestingly, Autism interacts with the built environment directly and indirectly in a way that ends up the emerging interdisciplinary discussion which links Neuroscience, Psychology and Architectural domain in a unit. In recent decades, revealing autistic individuals' spatial behavior has become a global challenge; so, it should be perceived and considered to enable us to design for them with efficient architectural features. So far, the built environment has been used as a tool to influence autism positively, which includes the use of the color, form and geometry, materials, and how building elements connect to one another. The present study accentuates the need for a distinct approach in architectural design with the focus on the cognitive mapping process and sought to evaluate the way which autistic individuals perceive the surroundings and the cognitive map they form to move around. This research attempts to describe the architectural impact on autistic spatial cognition and reveal the way that they perceive the environment. More specifically, the current thesis has been implemented to assess the autistic spatial cognition through two different environments with distinct architectural features, one local-oriented and the other global-oriented. The local-oriented design refers to a design which composed of more architectural elements and in a sense, it represents a complex layout. On the other hand, the global-oriented place is the one which includes fewer details and fewer distractions in terms of architectural features. The methodology we used in this thesis is a CASE STUDY includes the high-functional autistic students as participants and then put them in two different virtual designed buildings (Local-oriented and Global-oriented) to explore within freely. In this experiment, we considered the virtual environment (VE) technology to let participants see the models realistically, and then there is a CONFIGURATIONAL TASK, in the end, which all cases have been asked to reorder the plan of previously explored virtual environment in the given physical models in order to enable us to extract their cognitive map and afterward we analyzed the configured models. After collecting data, the research utilizes space syntax tool (SPACE SYNTAX 2D) and IBM SPSS program to analyze data statistically and incorporate the evidence into the architectural design process for individuals with autism. The results showed that in the Local-oriented model, cases selected more accurate objects to form their model which may indicate that they remembered the Local-oriented environment better but just the existed objects, not their location and direction. So, it proves that autistic individuals focused on spatial details separately but not relatively. Additionally, the results confirmed that the details and architectural elements which usually are counted as landmarks or cue for typical individuals, does not work that way for autistic ones to form a better and more accurate cognitive map and instead, make them more focused on different details and consequently make a segregated cognitive map. These results could be involved in creating a design approach and subsequently help architects to design a better environment for autistic individuals.