Arıotu (Phacelia tanacetifolia BVentham)'nda farklı azotlu gübrelemenin yem kalitesi ve yem verimine etkileri
Effect of different n fertilizing of forage quality and forage yield on bee forage ( Phacelia tanacetifolia Bentham)
- Tez No: 595404
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme tarlalarında ilkbaharda tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Farklı arıotu (Phacelia tanacetifolia Bentham.) çeşitlerinde (Enton, Sağlamtimur, Stala) 5 farklı dozda (0, 2.5, 5, 7.5, 10 kg/da) azotlu (amonyum sülfat) gübrelemenin yem kalitesi ve yem verimine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülen çalışmamızda bitki boyu (cm), yeşil ot verimi (kg/da), kuru ot verimi (kg/da), ham protein oranı (%) ve ham protein verimi (kg/da), çiçeklenme periyodu gibi fenolojik ve fizyolojik veriler incelenmiştir. Sağlamtimur arıotu çeşidi diğer çeşitlere göre daha üstün özellik göstermiş olup, bitki boyu 78.71 cm, yeşil ot verimi 2262.03 kg/da, kuru ot verimi 532.71 kg/da, ham protein verimi 74.67 kg/da olarak elde edilmiştir. Ham protein oranında Enton çeşidi %16.25 ile diğer çeşitlerden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in randomized blocks were established with 3 replications according to the experimental design in the experimental fields of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in the spring period. Plant height (cm) in our study carried out to determine the effects of nitrogen fertilization on feed quality and feed yield in 5 different doses (0, 2.5, 5, 7.5, 10 kg / da) in different varieties of beetle (Phacelia tanacetifolia Bentham.) (Enton, Sağlamtimur, Stala), green grass yield (kg / da), hay yield (kg/da), raw protein ratio and yield, flowering period, such as phenological and physiological data were examined. In addition, P2O5, and K2O were applied to all parcels with sowing 2.5 kg/da. The data obtained were analyzed by variance analysis according to the split plots experiment design in the randomized blocks and Duncan test was applied. As a result, N dose, cultivar and dose × cultivar interactions were significant. The highest values were obtained from plants grown in plots where nitrogen was applied to 10 kg/da. Sağlamtimur varieties were superior to other varieties that plant height 78.71 cm, green grass yield 2262.03 kg/da, hay yield 532.71 kg/da, crude protein yield was measured as 74.67 kg/da. Enton variety was found as 16.25 % and higher in crude protein than other varieties.