Farklı azot dozlarının arıotunun (Phacelia tanacetifolia Bentham) bitkisel özellikleri ve ot kalitesi üzerine etkisi
Influence of different nitrogen doses on plant properties and forage quality of phacelia (Phacelia tanacetifolia Bentham)
  1. Tez No: 372733
  2. Yazar: KAFFAR TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırma Yozgat-Sorgun ekolojik şartlarında, 2013 yılı ilkbahar-yaz döneminde, farklı biçim dönemlerinin ve azot dozlarının arıotu (Phacelia tanacetifolia Bentham)'nun verim, kalite, fenolojik ve morfolojik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 5 Azot (N) dozu (0, 2.5, 5, 7.5, 10 kg/da) ve iki biçim zamanı (% 50 çiçeklenme ve çiçeklenme sonu) uygulanmıştır. Arıotunda çiçeklenme ortalama 42,6 gün devam etmiş ve 45 gün ile en uzun kontrol işleminde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of nitrogen doses and cutting stages on forage yield, quality, phenological and morphologial traits of phacelia (Phacelia tanacetifolia Bentham) in 2013 spring-summer season in Yozgat-Sorgun condutions. Five Nitrogen (N) doses (0, 2.5, 5, 7.5, 10 kg/da) and two cutting time (50% flowering and, and of flowering) was performed in the study. Inflorescences period of phacelia continued 42.6 days and was the longest (45 days) in control (N0) treatment. .