Studies on photochemical vapor generation of selenium
Fotokimyasal buhar oluşturma yöntemi ile selenyum tayini çalışmaları
- Tez No: 595408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Selenyum, insan sağlığı açısından çok önemli bir eser elementtir. Vücut için zaruri bir element olması veya toksik etki yaratması vücuttaki derişimine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tez kapsamında, fotokimyasal buhar oluşturma tungsten bobin atomizasyon tekniği kullanılarak selenyum tayini çalışılmıştır. Selenyum ve asetik asit içeren çözelti, UV ışığına maruz bırakılarak uçucu selenyum bileşikleri takip edilmiştir. Fotokimyasal buhar oluşturma sisteminin duyarlılığını artırmak için, teknik tungsten-bobini atomizasyonu ile birleştirilerek uçucu selenyum türleri tungsten bobini üzerinde tuzaklandı ve sonrasında atomize edildi. Ru, Rh, Ir, Co ve Pd kaplı tungsten bobinleri arasında, rodyum kaplama ile selenyum sinyalleri diğer kaplamalara göre daha keskin, tekrarlanabilir ve duyarlı olduğu tespit edildi. Deneysel parametreler optimize edildi ve optimize koşullarda yapılan deneylerde tespit sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 3.3 and 11.1 µg/L olarak belirlendi. PVG tekniği ile bu çalışma kapsamında sodyum selenit içeren selenyum takviye ürünlerine uygulanmıştır. Tabletlerde bulunan selenyum miktarı fotokimyasal buhar oluşturma tungsten-bobin atomizasyon yöntemi kullanılarak sertifika değerine uyumlu bir sonuç tespit edilmiştir. Geliştirilen metodun; PVG'ye yatkın elementler, geçiş metalleri ve toprak temelli elementlerden kaynaklanabilecek olası girişim etkileri çalışılmıştır. En fazla girişim yapan elementin bakır olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Selenium is a significant trace element for human health. Selenium can be essential or toxic for human body depending on its concentration. Within the scope of this thesis, photochemical vapor generation tungsten coil atomization technique has been studied for the determination of selenium. Volatile selenium compounds were generated by exposure of UV light of the solution containing selenium and acetic acid. To increase sensitivity of photochemical vapor generation system, the technique was combined with tungsten-coil atomization. Generated volatile selenium species were trapped and atomized on the rhodium coated tungsten coil. Among Ru, Rh, Ir, Co and Pd coated tungsten coils, selenium signal was sharper, more reproducible and more sensitive with rhodium coated tungsten coil. The experimental parameters were optimized. LOD and LOQ of the technique were determined as 3.3 and 11.1 μg/L respectively. Technique was applied to selenium dietary supplements containing sodium selenite. The concentration of selenium in tablets was determined by using photochemical vapor generation tungsten-coil atomization method. The result is consistent with the certificate value given by the company. Interference from PVG-amenable elements, transition metals and earth base elements was investigated. The most severe interference effect on the signal of Se (IV) was observed from copper.