Alüminyum sülfatın poliüretan vernik uygulamalarında kullanımı
Use of aluminum sulfate in applications of polyurethane varnish
  1. Tez No: 324684
  2. Yazar: SİNAN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada rastgele seçilen kayın türü ile birlikte karaçam ağaç türlerine ait numunelerin yüzeylerine alüminyum sülfat katkılı poliüretan vernik uygulaması yapılmıştır.Üst yüzey işlemleri gerçekleştirildikten sonra, numuneler üzerinde sertlik, parlaklık ve yapışma direnci değerleri tespit edilmiştir.Vernik içerisinde kullanılan alüminyum sülfat, sanayinin çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Alüminyum sülfatın ana kullanım alanı kağıt endüstrisidir. Kağıt üretiminin önemli bir yan maddesini temsil eder, kağıdı yapıştırırken selüloz liflerinin yapışmasını sağlar. Ayrıca vernik ve boyalarda mordan olarak kullanıldığından çalışmamıza yön verebilir düşüncesiyle tercih edilmiştir. Fakat sonuçlar ele alındığında poliüretan vernik uygulamaları için incelenen değerlerde avantajdan çok dezavantaj oluşturduğu görülmüştür.Alüminyum sülfat vernik konsantrasyonunun hazırlanması sırasında verniğe, %10, %20, %30 oranında ilave edilmiştir. Genel anlamda bakıldığı zaman %10 alüminyum sülfatın fazla bir etkisinin olmamasının yanında oran %30'a çıkarıldığında değerlerde olumsuz yönde bir değişme meydana getirmiştir. Bu da poliüretan vernik uygulamalarında alüminyumun sülfat kullanımını kısıtlı hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the application of polyurethane varnish containing aluminum sulfate has been made on the black pine types together with the beech tree which are selected randomly.After the operations of top surface are done, the values of hardness, brightness, and sticking resistance have been detected on the samples.The aluminum sulfate used in the varnish is used in various areas of industry. The main usage area of the aluminum sulfate is paper industry. Aluminum varnish represents an important part of the paper production, and it pastes the paper and also provides the cellulose fibers to be pasted. Besides, as it is used as mordant in the varnish and dyes, it has been preferred with the purpose that it can direct our study. However, as the results are evaluated, it has been seen that there has existed disadvantages more than advantages in the values analyzed for the polyurethane varnish applications.During the preparation of aluminum sulfate varnish concentration, it has been added into varnish in 10%, 20%, 30 % proportions. As regarded in general context, the 10% aluminum sulfate did not have so much effect. As the proportion has been increased to 30%, the values showed a negative change. This caused a limited use of aluminum sulfate in polyurethane varnish applications.