Post-breeding endometritise duyarlı kısrakların intrauterin antibiyotik uygulamaları ile tedavisi
The use of intrauterine antibiotic therapy in mares with suspecttible to post-breeding endometritis
- Tez No: 595452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRTEN EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, çiftleşme sonrası intrauterin sıvı birikimi olan kısraklarda, gebelik oranları üzerine üç faklı intrauterin antibiyotik tedavisinin etkisini araştırmaktır. Bu amaçla 4-24 yaş arası, genel sağlık problemi olmayan toplam 80 safkan Arap kısrağı bu çalışmaya dahil edilmiştir. İntrauterin sıvı birikimi, folikül gelişimi ve ovluasyon takibi amacıyla reprodüktif muayene için transrektal ultrasonografi (USG) kullanılmıştır. Folikül çapı 35 mm'den fazla ve östrusta olan kısraklar ovulasyona kadar günaşırı çiftleştirilmiştir. Çiftleşmeden 24-48 saat sonra yapılan ovulasyon kontrolü süresince, intrauterin sıvı birikimi 2 cm'den fazla olan 80 kısrak, çiftleşme sonrası enfeksiyona duyarlı olarak kabul edilmiş ve aşağıdaki gibi rastgele, eşit şekilde üç farklı antibiyotik tedavi grubuna bölünmüşlerdir: Grup I (Amoksisilin- Klavulanik Asit, Synulox©, n=20), grup II (Seftiofur Sodyum, Excenel, n=20) ve grup III (Florfenicol, Armaflor, n=20). Son 20 adet infertil kısrak ise kontrol grubu olarak kabul edildi ve bu gruba herhangi bir tedavi uygulanmadı (G IV, n=20). Ovülasyondan sonra 15, 30 ve 45. günlerde gebelik USG kullanılarak kontrol edildi. Grup I, II, III, IV'deki gebelik oranlarının yüzdeleri sırasıyla %40 (8/20), %60 (12/20), %55 (11/20), %20 (4/20) olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of three different intrauterine antibiotic treatments on pregnancy rates in mares with post-breeding intrauterine fluid accumulation. For this purpose, a total of 80 purebred Arabian mares, without any general health problems, aged between 4 and 24, was included in this study. Transrectal ultrasonography (USG) was used for the reproductive examinations including the accumulation of intrauterine fluid, follicle development, and ovulation. Mares in estus which had a follicle diameter greater than 35 mm were mated every other day until the ovulation. During the ovulation checking which is performed 24-48 hours after the mating, 80 mares which have intrauterine fluid accumulation more than 2 cm was considered as the susceptible to possible post-breeding inflammation and they were randomly divided equally into three different intrauterine antibiotic treatment groups as following; group I (Amoxicillin- Clavulanic Acid, Synulox® n=20), group II (Ceftiofur sodium, Excenel®, n=20) and group III (Florfenicol, Armaflor®, n=20). In addition, the last 20 infertile mares were accepted as the control group and this group did not receive any treatment (G IV, n=20). Pregnancy was checked on days of 15, 30 and 45 after the ovulation by using USG. The percentages of pregnancy rate in groups I, II, III, and IV were obtained %40 (8/20), %60 (12/20), %55 (11/20), and %20 (4/20), respectively.