Toplu taşıma aracı sürücülerinin ekonomik sürüş (ekosürüş) performanslarını değerlendiren bir yazılım sisteminin geliştirilmesi
Design and implementation of a software for the assessment of eco-driving performances of public transport drivers
- Tez No: 595453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eko-sürüş prensiplerine ve tekniklerine göre araç sürmenin hem yakıt tüketimini hem de CO2 salınımını azaltmada büyük bir etkisi vardır. Yeni nesil araçların getirdiği bazı teknik ve/veya mekanik özelliklere ek olarak sürücü davranışı yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Birçok çalışma eko-sürüş eğitiminin sürücüler üzerindeki etkisinin uzun vadede azaldığını göstermektedir ve eko-sürüş eğitiminin etkilerini korumak için sürekli izleme ve/veya geri bildirim mekanizmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, daha ekonomik bir sürüşün davranış haline getirilmesi için anlık yakıt tüketim bilgilerinin de sürücülere sağlanması gerekir. Yukarıda belirtilen ihtiyaçlardan hareketle, bu tezde, otobüs sürücülerinin eko-sürüş performanslarını karşılaştırmalı ve adil bir şekilde değerlendirmek için toplu taşıma araçları içerisindeki ağdan (CANBus) toplanan verilerin işlenmesi üzerinden eko-sürüşü sağlayan bir yazılım sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen sistem, diğer sürücülerin performanslarının karşılaştırmalı değerlendirmesini yaparak seferler sırasında sürücülere eko-sürüş performansları hakkında gerçek zamanlı anlık uyarılar ve geri bildirimler sağlamaktadır. Geliştirilen sistem günlük ortalama 250 bin yolcunun kullandığı bir toplu taşıma sisteminde uygulanmıştır. Uygulama sonuçları hem sürücülerin hem de amirlerin sistemi yararlı bulduklarını ve sistemin yakıt tasarrufu sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Driving vehicles according to eco-driving principles and techniques have significant impact on decreasing both fuel consumption and CO2 emissions. In addition to some kind of technical and/or mechanical features brought by today's new generation vehicles, driver behavior is also one of the greatest factors affecting the fuel consumption. Many studies show that the effect of eco-driving education on the drivers loses its impact in long term and there needs some sort of continuous monitoring and/or feedback mechanisms. Moreover, in order to adapt behavior to drive more economically, information about instant fuel and CO2 waste has to be provided to the driver. Taking into account above mentioned requirements, in this thesis, an eco-driving system in which data gathered from the CANBus of public transport vehicles are processed for both comparative and fair evaluation of bus drivers' eco-driving performance. Moreover, in-vehicle components of the system guide the drivers during their trips, provide feedbacks and real-time warnings considering their current eco-driving performance. Developed system was successfully deployed and evaluated in a public transportation system used by approximately 250 thousand passengers daily. The results are very promising in the sense that both drivers and operators found the system useful and the system provided fuel saving.