Swing up and stabilization of rotary inverted pendulum by using on-off type of cold gas thruster actuators
Aç-kapa tip soğuk gaz itki sistemi eyleyicili dönel ters sarkacın kaldırılması ve stabilizasyonu
  1. Tez No: 595465
  2. Yazar: YUSUF SİLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada aç/kapa soğuk gaz itki sistemi eylecili ters sarkacın kaldırma ve stabilizasyon kontrolü uygulandı. Öncelikle, aç/kapa çalışan soğuk gaz itki sisteminden doğrusal kontrol etkinliği alınabilmesi için darbe genişlik modülasyonu tasarımı yapıldı. Daha sonra tek eksen açısal pozisyon kontrolcüsü tasarlandı. Tasarlanan açısal pozisyon kontrolcüsü ve darbe genişlik modülatörü tek eksenli test sisteminde sınandı. Son olarak, tek eksenli test sistemine bir serbestlik derecesi daha eklenerek dönel ters sarkaç (Furuta Pendulum) test sistemi elde edildi. Sarkaç kaldırma hareketi için enerji tabanlı kontrol stratejisi uygulandı. Stabilizasyon kontrolcüsü için ise, küçük açı ve modüle edilmiş doğrusal kontrol etkinliği varsayımı yapılarak, gözleyici tabanlı durum geri besleme doğrusal kontrolcüsü kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, swing up and stabilization of on/off type of cold gas thruster driven inverted pendulum is accomplished. First, pulse width modulator (PWM) design method is generated to obtain quasi-linear thrust output from on/off type of thruster. Than, single axis angle controller is designed. Designed angle controller and PWM scheme are tested and verified on single axis angle control test setup. Finally, an other freedom is attached to single axis test setup and rotary inverted pendulum (Furuta Pendulum) is obtained. By this way inherently unstable, under-actuated and on/off driven system is obtained. For swing up motion, energy method is applied. Balancing of the pendulum is achieved by observer based state feedback controller under small angle assumption and quasi-linear output from PWM driven thrusters.