Bulanık swara yöntemi ile işletmelerin kurumsallık düzeyinin belirlenmesi
Determination of institutional levels of enterprises with fuzzy swara method
  1. Tez No: 595476
  2. Yazar: BEYTULLAH PİRİŞTİNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için ortam koşullarına uyum temel şarttır. Bunu sağlayabilmesi için kurumsallaşma tabirinin gereklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. İşletmeler bu gerekleri sağladığında günümüzde olduğu gibi günü kurtarmak ve kısa vadede düşünmek yerine; planlı büyüme hedefleri ve kişilerden arındırılmış organizasyon yapısı sayesinde oturaklı bir yapıda varlıklarını sürdürebileceklerdir. Bu noktada bu sürecin en uygun şekilde işleyebilmesi ve maksimum fayda sağlayabilmesi için işletmenin kurumsallaşma tanımını ne derece karşıladığını hangi kısımda eksikleri olduğunu bilmesi gerekir. Bu çalışmada kurumsallaşma kriterlerinin kendi aralarındaki önem derecelerini belirlemek üzere uzman kişilerin tecrübe ve bilgileri alınmış, ilgili soru listesi ile yapılacak kontrol ve puanlamalar sonucunda işletmenin yüzde kaç kurumsal olduğunu göstermek hedeflenmiştir. Kriterler arası önem dağılımını sağladığımız yöntemimiz Bulanık SWARA tüm kriterlerin kendi içlerinde katsayı sıralamasını elde etmemize yardımcı olmaktadır. Yöntemde uzman görüşleri alınarak elde edilen veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adaptation to environmental conditions is a fundamental requirement for enterprises to continue to exist. For this, they need to fulfill the requirements of institutionalization. When enterprises meet these requirements, instead of saving the day and thinking in the short term; they will be able to survive due to planned growth targets and non-personnel organizational structure. In order for this process to progress successfully and provide maximum benefit, enterprises need to know what their level of institutionalization is and what their deficiencies are. In this study, experience and knowledge of experts have been applied to determine the importance of institutionalization criteria among themselves. Then, it was aimed to determine the institutional level of the enterprise as a result of the control and scoring done with the help of a list of questions. In this study, Fuzzy SWARA method is used to determine the importance degree of the criteria. Data obtained by expert opinions are used in the method.