Kromun boru tipi polimer içerikli membran prosesi ile giderilmesi
The removal of chromi̇um by tubular polymer inclusion membrane process
  1. Tez No: 595506
  2. Yazar: İSA DÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gerçekleştirilen yüksek lisans tez çalışması kapsamında; polimer içerikli boru tipi membran (BTPİM)'lerin kararlılığını ve dayanıklılığını artırmak için pomza kullanılarak, üretilen membranların sürekli akışlı proseslerde Cr(VI) giderimi ve seçici ayırımında kullanımı deneysel olarak optimize edilmiştir. Üretilen BTPİM'lerin metal taşınım etkinlikleri, kapasiteleri, asidik sulu çözelti ortamından Cr(VI) taşınım deneyleri kapsamında incelenmiştir. Bileşen oranları değiştirilerek fizikokimyasal olarak farklı özelliklerde BTPİM'ler üretilmiş ve Cr(VI) taşınımına etki eden parametreler; ekstraktant oranı, membran kalınlığı, plastikleştirici türü ve oranı yönünden optimize edilmiştir. Optimum bileşim oranlarına sahip BTPİM'ler ile yapılan deneyler ile taşınım sürecinin sürekli akışlı proseslerde stabilitesi, membranın taşıma kapasitesi ve çözelti ortamına eklenen diğer ağır metal iyonlarına karşı seçiciliği tespit edilmiştir. Nihai olarak BTPİM'lerin yüzey özellikleri ve metal taşınımının arasındaki ilişki SEM, AFM, ve temas açısı ölçümü temelli yüzey karakterizasyon teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır
Özet (Çeviri)
Within the scope of the master thesis; In order to increase the stability and durability of polymer-containing tubular membranes (BTPIM), the use of membranes produced in Cr-VI removal and selective separation in continuous flow processes has been optimized experimentally. Metal transport efficiencies, capacities of the produced BTPIMs were investigated in Cr (VI) transport experiments from acidic aqueous solution medium. BTPIMs having different physicochemical properties were produced by changing the component ratios and the parameters affecting Cr (VI) transport; extractant ratio, membrane thickness, plasticizer type and ratio is optimized. The stability of the transport process in continuous flow processes, the carrying capacity of the membrane and the selectivity to other heavy metal ions added to the solution medium were determined by experiments with BTPIMs having optimum composition ratios. Finally, the relationship between surface properties and metal transport of BTPIMs was elucidated using surface characterization techniques based on SEM, AFM, and contact angle measurement.