AA1050 alüminyumun hacimsel ve yüzeysel aşırı plastik deformasyon yöntemleri ile mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of mechanical properties of AA 1050 aluminum by bulk and surface severe plastic deformation methods
  1. Tez No: 595507
  2. Yazar: OSMAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, AA 1050 serisinin yüzeysel ve hacimsel aşırı plastik deformasyon yöntemleri ile mekanik özelliklerini iyileştirmek hedeflenmiştir. Yüzeysel plastik deformasyon için bilyalı dövme ve ultrasonik nanokristalin yüzey modifikasyonu; hacimsel plastik deformasyon yöntemi için ise sınırlandırılmış yivli presleme yöntemleri kullanılmıştır. Mekanik özelliklerini belirlemek için sertlik ve çekme testleri uygulanmıştır. Ayrıca, numuneler elektron geri yansıma difraksiyonu yaklaşımı ile mikroyapı incelemeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the mechanical properties of AA 1050 series with superficial and volumetric extreme plastic deformation methods. For superficial plastic deformation was used to ball forging and ultrasonic nanocrystalline surface modification. On the other hand, was a used limited grooved pressing method for the volumetric plastic deformation method. Hardness and tensile tests were applied to determine the mechanical properties. In addition, microstructure examinations were carried out by electron reflection diffraction approach.