Atriyal fibrilasyonlu hastalarda 'uyum engelleri ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliği
Validation and reliability of 'adherence barriers quastionare' on patients with atrial fibrillation
  1. Tez No: 595513
  2. Yazar: HÜLYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma; atriyal fibrilasyonlu (AF) hastalarda ilaç uyumundaki engelleri tanımlamak için geliştirilen“Uyum Engelleri Ölçeği-[Adherence Barriers Questionnaire (ABQ)]”nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Metadolojik tipte planlanan araştırmanın örneklemine, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'nde AF tanısı ile takip edilen ve gerekli ölçütleri karşılayan 164 hasta dahil edildi. Araştırma verileri,“Hasta Tanıtım Formu”ve“Uyum Engelleri Ölçeği”kullanılarak soru-yanıt tekniği ile toplandı. Öncelikle ölçeğin dil uyarlamasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Bir sonraki aşamada; kapsam geçerliği için uzman görüşleri alınarak gerekli revizyonlar yapıldı. Kriter geçerliği alt‐üst grup ortalamalarına dayalı madde analizi ile belirlendi. Yapı geçerliği; doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirildi. Güvenirlik ise;“test tekrar test güvenirliği”,“cronbach alfa yöntemi”ve“madde toplam puan korelasyonu tekniği”kullanılarak açıklandı. Bulgular: Ölçeğin dil uyarlaması için Türk diline çevirisi yapıldı. Kapsam geçerlik indeksi değeri 0,93 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Validation and Reliability of“Adherence Barriers Questionnaire”on Patients with Atrial Fibrillation Objective: This study is conducted to validate and evaluate the reliability of the Turkish form of Adherence Barriers Questionnaire (ABQ) and identify the drug compliance barrier on patients with Atrial Fibrillation (AF). Methodology: Fitting the criteria and diagnosed as AF, 164 patients monitored by Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Cardiology Polyclinic are included in this methodological planned sample study. The research data is collected by using“Patient Identification Form”and“Adherence Barriers Questionnaire”via question-answer technique. First however, the questionnaire was translated to Turkish and following this, for content validity, expert opinions are evaluated and the necessary revisions are applied. Criterion-related validity is determined upon the average of sub-upper group method item analysis findings. Construct validity is evaluated with confirmatory factor analysis. As for reliability; it is explained by using“test- retest technique”,“Cronbach's alfa method”and“total item correlation”. Findings: The questionnaire is translated to Turkish. Content validity index value is found as 0,93.