Karapınar Deresi (Erdemli/Mersin) kaynağının alg florasının belirlenmesi
Determination of alg flora of the source of Karapınar Stream (Erdemli / Mersin)
- Tez No: 595514
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma kapsamında, Mersin il sınırları içindeki Karapınar Deresi'nin kaynak sularının bentik alg florasının belirlenmesi incelenmiştir. 2019 yılında Karapınar deresinin kaynak kısmından örnekler Mart-Haziran ayları boyunca her ay toplanmıştır. Örnekler toplanmadan önce su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik değerleri yerinde ölçülmüştür. Karapınar Deresi (Erdemli/Mersin) kaynağında epipelik, epifitik ve epilitik alg florasında Bacillariophyta (30), Cyanophyta (1), Charophyta (1), Clorophyta (1) ve tanımlanamayan tür [6] olmak üzere toplamda 39 takson tespit edilmiştir. Pennat diyatomlar arasında Mastogloiales takımına ait diyatomlarde çeşitlilik bol ve yaygındır. Yıl boyunca derenin debisinin yüksek olmasının tür çeşitliliğini olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of benthic algal flora of spring waters of Karapınar Stream in Mersin province was investigated. In 2019, samples from the source section of Karapınar Stream were collected every month during March-June. Water temperature, pH, dissolved oxygen, electrical conductivity values were measured. A total of 39 taxa were identified as Bacillariphyta (30), Cyanophyta (1), Charophyta (1), Clorophyta (1) and unidentified species [6] in epipelic, epiphytic and epilitic algae flora of Karapınar Stream (Erdemli / Mersin). Among the Pennat diatoms, diatoms belonging to the Mastogloiales taxa showed abundant and widespread diversity. It was observed that the high flow rate of the stream during the year affected the species diversity negatively.