Kedi enfeksiyöz peritonitisi doğal enfeksiyonlarında patolojik ve immunohistokimyasal incelemeler
Pathological and immunohistochemical investigation in natural feline infectious peritonitis infections
- Tez No: 595538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKMEN TUĞRUL EPİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kedi enfeksiyöz peritonitisi (FIP) ilk olarak, Holzworth tarafından 1963 yılında 'kedilerde önemli bir hastalık' olarak tanımlamış ve izleyen yıl içinde bu hastalığı bir klinik patoloji konferansında yayımlamıştır. İlerleyen yıllarda dünya çapında büyük bir yayılım gösteren hastalık; kedi koronavirüs (FCoV)'un sebep olduğu, evcil ve vahşi kedilerde kronik, progresif ve genellikle ölümcül seyreden, karmaşık patogenezi ile fibrinöz-granülomatöz serozitis, granülomatöz-nekrotik flebitis ve birçok organda oluşan granülomatöz yangısal lezyonlarla karekterize önemli bir hastalıktır. Bu çalışmada; FIPV enfekte 25 adet kedi makroskobik, histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak incelenmiştir. Böylece; FIPV enfeksiyonunun güncel salgınlarında makroskobik, histopatolojik bulguların ortaya konmasının yanı sıra immunohistokimyasal olarak tespit edilen virüsün, lezyonlu doku ve organlarda nasıl bir yayılım, yoğunluk gösterdiği ve hastalığın patogenezinde rol oynayan hücrelerdeki lokalizasyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feline infectious peritonitis (FIP) was first described as an 'important diseases of cats' by Holzworth in 1963 and a clinicopathologic conference on the disease was published in the following year. Spreading the worldwide since then, FIP is a chronic, progressive and often fatal, feline coronavirus (FCoV)-induced disease in domestic and wild cats, characterized by fibrinous-granulomatous serositis, granulomatous-necrotic phlebitis, and granulomatous inflammatory lesions in many organs. In this study, a total of 25 cats infected with FIPV were examined by macroscopy, light microscopy and immunohistochemistry. Gross and histopathological lesions was described in the current FCoV outbreak. Additionally, the distribution, density, and localization of the FCoV were detected in the tissues and organs involved in the pathogenesis of the disease.