Kedi ve köpeklerde ultrasonografik görüntülemede saptanan lezyonların dağılımının araştırılması
Investigation of the distrubition of lesion detected in ultrasonic imaging in dogs and cats
- Tez No: 846742
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kliniği‟ne çeşitli Şikâyetlerle getirilen ve yapılan ultrasonografik muayene sonucunda saptanan lezyonların dağılımının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini, çeşitli yaş ırk, cinsiyette olan, 20 adet kedi ve 20 adet köpek oluşturmuştur. Ultrasonografik Muayenede doppler ultrasonografi cihazı (SIUI APOGEE 2300) kullanılmıştır. Ultrasonografik görüntüleme muayenesinde idrar kesesinde ve böbrekte hiperekoik görünüm ve akustik gölge artefaktı veren taş varlığı, sistitis, polikistik böbrek hastalığı, üremik gastrit ve dalakta hiperekoik nodüler lezyon, inflamatuar gastroenterit, feline infeksiyöz peritonite bağlı gelişen asites ve feline infeksiyöz peritonite bağlı gelişen renal hasar ve medullar rim sign görüntüsü, feline infeksiyöz peritonite (FĠP) bağlı gelişen hepatit ve kolangio hepatit, kolesistit ve mukosel oluşumu, safra taşı, splenomegali ve dalakta gelişen neoplastik oluşumlar, yabancı cisme bağlı gelişen obstrüksiyon, prostat hiperplazisi, submadibular bölgede kistik oluşum, hipertrofik kardiyomyopati, kriptorşidizm ve diğer neoplastik oluşumlar saptanarak dağılımları ortaya konmuştur. Sonuç olarak saptanan lezyonların dağılımı dikkate alındığında, köpeklerde %35 tümöral, %30 kolesistitis ve kolangiohepatitis; kedilerde %15 idrar taşları, %15‟lik oranla sistitis leyonları daha çok dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the distribution of the lesions detected as a result of ultrasonographic examination of animals brought to Kırıkkale University Veterinary Faculty Clinic with various complaints. The animal material of the study consisted of 20 cats and 20 dogs of various ages, breeds and sexes. Doppler ultrasonography device (SIUI APOGEE 2300) were used for ultrasonographic examination. Ultrasonographic imaging examination revealed hyperechoic appearance in the urinary bladder and kidney and presence of stones with acoustic shadow artifact, cystitis, polycystic kidney disease, uremic gastritis and hyperechoic nodular lesion in the spleen, inflammatory gastroenteritis, ascites due to feline infectious peritonitis and renal damage due to feline infectious peritonitis and medullary rim sign, Hepatitis and cholangio hepatitis due to feline infectious peritonitis (FIP), cholecystitis and mucocele formation, gallstones, splenomegaly and neoplastic formations in the spleen, obstruction due to foreign body, prostatic hyperplasia, cystic formation in the submadibular region, hypertrophic cardiomyopathy, cryptorchidism and other neoplastic formations were detected. Considering the % distribution of the lesions, 35% are tumoral and 30% are cholecystitis and cholangiohepatitis, mostly in dogs; in cats, uroliths were noted at a rate of 15% and cystitis lesions were noted at a rate of 15%.