Durağan genel kinetik denklem için bir ters problemin sayısal çözümünün araştırılması
Numerical solution of an inverse problem for a stationary general kinetic equation
  1. Tez No: 595546
  2. Yazar: ALİ ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET GÖLGELEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, soğurma ve saçılım terimlerini içeren genel kinetik denklem için bir ters problem ele alınmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kinetik teori hakkında bazı özet bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, sonlu fark metodu ve Simpson formülü üzerine kurulu bir sayısal çözüm yöntemi önerilmiştir. Son bölümde, bu yöntemin etkinliğini göstermek için bazı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider an inverse problem for a stationary general kinetic equation which includes absorption and scattering terms. The thesis consists of four chapters. In the first chapter, a brief introduction to the kinetic theory is presented. In the second chapter, some basic definitions and theorems are given. In the third chapter, a numerical method based on the finite difference method and Simspson's formula is proposed to obtain approximate solution of the problem. In the last chapter, in order to show effectiveness of the method some computational experiments are presented.