Okul yaş grubu çocukların hastane ve hastalığı ile ilgili bilgilendirme durumlarının endişe kaynakları ile etkileşimi
The Association between the sources causing anxiety and whether not the school-age children are informed about the hospital and their illnesses
  1. Tez No: 59559
  2. Yazar: HURİYE DEMET GÖNENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Araştırma, okul yaş grubu çocukların hastane ve hastalığıyla ilgili bil gilendirme durumlarının ve hastalığıyla ilgili bilgilendirme durumlarının endişe oluşturan düşünce kaynaklarıyla etkileşimini ortaya çıkarmak amacıyla de neysel olarak planlandı. Araştırma evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Şubat 1996 - Eylül 1996 tarihleri arasında akut hastalığı nedeniyle hastaneye yatan çocuklar oluşturdu. Rastlantısal yöntemle seçilen 30 kontrol, 30 vaka olmak üzere top lam 60 çocuk örneklemi oluşturdu. Veriler, araştırıcı tarafından geliştirilen, çocukların tanıtıcı özelliklerini, hastane ve hastalıkla ilgili bilgilendirme durumlarını belirlemeye yarayan“An ket Formu”ve kapsam geçerliliği ve güvenirlik çalışması yapılan“Endişe Oluşturan Düşünce Kaynakları Formu”nun uygulanması ile elde edildi. Veriler, istatistiksel olarak yüzdelerine, yates correction, fisher exact, chi square (x2), eşler arası farkın anlamlılık testi (Paired Sample t) kul lanılarak değerlendirildi. Vaka ve kontrol grubundaki çocuklar arasında yaş, cinsiyet, hastalık tanısı, aile yapısı, yaşanılan bölge ve sosyal güvenceleriyle ilgili özelliklerinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Vaka ve kontrol grubundaki çocuklar arasında önceden hastane ve hastalıkla ilgili bilgilendirilme durumlarının farklılık göstermediği belirlendi. 48Vaka ve kontrol grubundaki çocukların hastaneye yatışta, hastane ve hastalıkla ilgili dendişelerini ifadeleri arasında farkın anlamlı olmadığı sap tandı. (x2; 0.16; p>0.05). Hastane ve hastalıkla ilgili endişe oluşturan düşünce kaynaklarından vaka grubunun aldığı puan ortalamasının 54.4±0.6, kontrol grubunun 54.110.6 olduğu ve aralarında anlamlı bir fark olmadığı belirlendi, (t: 0.91; p>0.05). Vaka grubunun eğitim öncesi endişe oluşturan düşünce kay naklarından aldıkları puan ortalamaları ve 54.4±0.6 iken, eğitim sonrası 2.8±0.3'e düştüğü ve aralarındaki farkın ileri derecede anlamlı olduğu be lirlendi (t=85.96;p
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to assess the association between the sources causing anxiety and whether not the school-age children one informed about the hospital and their illnesses. The study group included the children that were hospitalized because of acute illness, from February 96 to September 96, at Ondokuz Mayıs University Practice and Research Hospital, Deportmant of Pediatr, Sampling group consisted of 60 randomly chesen children: 30 of them were control group and 30 were case group. Data were taken by applying the questionaire that assesses the children is personal data and whether or not they have been informed about the hospital and their illnesses and the form of which the validity and reliability have previously been tested of sources of thought that cause anxiety. Data were evaluated using percentage, yates correction, fisher exact, chi square (x2) and paired sample t test statistics. It was seen there is no difference between the case and control groups according to age, sex, diagnosis, family structure, living area and social securities. No significant difference was observed between the expressions of anxieties in relation with the hospital and the disease, during the hospitalization of the children in the case and the control groups. No significant difference was observed between the case and control 50groups, in relation with whether or not the children have previously been informed about hospital and illnesses(x2: 0.16; p>0.05). There was no significant difference between case group and control group. It was shown sources of thought that cause anxiety grade average 54.4±0.6 and 54.1 ±0.6 (t: 0.91 ; p>0.05). It was shown that grade averages and standart deviations of the case group before and after education were 54.4±0.6 and 2.8±0.3, respectively.