Çocukluk çağı kanserlerinde otonomik sinir sistemi etkilenmesinin kalp hızı değişkenliği yöntemiyle uzun dönemde incelenmesi
Long-term investigation of the effect of the autonomic nervous system in childhood cancer by heart rate variability
  1. Tez No: 595605
  2. Yazar: CEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kanser hastalarında otonomik sinir sisteminin etkilendiği erişkin hastalarda yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu etkilenmeyi çocukluk çağı kanserlerinde gösteren çok az çalışma mevcuttur. Bu çalışmada çocukluk çağı kanserlerinden sağ kalmış çocuklarda kalp hızı değişkenliği parametrelerini inceleyerek otonomik sinir sisteminin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada çocukluk çağı lösemilerinden sağ kalan 20 çocuk ve çocukluk çağı kanserlerinden sağ kalan 20 çocuk, toplamda 40 hasta çocuk çalışma grubu olarak alındı. Önceden herhangi bir kardiyolojik hastalık tanısı almış ve kemoterapi tedavisinin üzerinden henüz 1 yıl ve daha fazla süre geçmemiş olan çocuklar çalışmaya dahil edilmedi. Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine şüpheli çarpıntı şikayetiyle başvurup 24 saatlik EKG monitorizasyonu yapılan 20 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. Hastalara 24 saatlik Holter monitorizasyonu yapıldı ve Kalp Hızı Değişkenliği testi uygulandı. Sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Kanser hastalarında uzun dönemde kalp hızı parametreleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu etkilenme ortalama nabız sayısı, zamana bağlı SDANN, SDNN ve frekans bağımlı HF, LF parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç: Kanser hastalarında özellikle frekans bağımlı parametrelerin etkilendiği görüldü. Radyoterapi ile kalp hızı değişkenliği arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Antrasiklin maruziyeti ile kalp hızı değişkenliği arasında uzun dönemde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Tedavi alan grupta aritmi daha fazla görülse de istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Daha detaylı bilgiler elde edebilmek adına daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Autonomic nervous system is affected in cancer patients has been shown in studies conducted in adult patients. There are few studies showing this effect in childhood cancers. In this study, we aimed to evaluate the autonomic nervous system by examining the parameters of heart rate variability in children childhood cancer survivors. Materials and Methods: In this study, 20 children surviving childhood leukemia and 20 children surviving childhood cancers were enrolled in the study group. Children who had been previously diagnosed with any cardiological disease and who had not had chemotherapy for 1 year or more were not included in the study. Twenty healthy children who were admitted to the Pediatric Cardiology Policlinic with suspected palpitations and underwent 24-hour ECG monitoring were enrolled as the control group. The patients underwent 24-hour Holter monitoring and Heart Rate Variability test. The results were compared with each other. Results: Long-term heart rate variblity parameters are adversely affected in cancer patients. This effect was statistically significant in mean pulse rate, time dependent SDANN, SDNN and frequency dependent HF, LF parameters. Conclusion: Frequency dependent parameters were particularly affected in cancer patients. There was no significant relationship between radiotherapy and heart rate variability. There was no statistically significant difference between anthracycline exposure and heart rate variability in the long term. Although arrhythmias were more frequent in the treated group, there was no statistically significant difference. We believe that more comprehensive studies are needed to obtain more detailed information.