Çocukluk çağı kanserlerinde epidemiyolojik özelliklerin incelenmesi
Epidemiological patterns of childhood cancer
- Tez No: 171434
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
7.ÖZET Çocukluk Çağı Kanserlerinde Epidemiyolojik Özelliklerin İncelenmesi Çocukluk çağı kanserlerinin insidansı yılda milyonda 70-160 arasındadır. İnsidans dünyanın değişik bölgelerinde genetik, ırksal özellikler ve çevresel faktörler nedeniyle farklılık göstermektedir. Türkiye'deki çocukluk çağı kanserlerin epidemiyolojik özellikleri gelişmekte olan ülkelerdekine benzer patern gösterdiği dikkati çekmektedir. Çalışmamızda, fakültemiz pediatrik onkoloji merkezine başvuran hastaların epidemiyolojik özelliklerinin gözden geçirilmesinin yamsıra, çocuğa ve ebeveynlere ait özelliklerin ve prenatal dönemden başlayarak hastalık ortaya çıkana kadarki dönemde karşılaşılan ve kanser gelişiminde rolü olabileceği düşünülen çevresel faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda çocukluk çağı kanserlerinde ilk sırada akut lösemilerin, ikinci şurada malign lenfomaların olduğu saptandı. Santral sinir sistemi tümörleri ise yedinci sıradaydı. Kanserlerin genel olarak erkek predominansı gösterdiği, embriyonel kökenli solid tümörlerin beklendiği gibi daha küçük yaşlarda karşımıza çıktığı görüldü. Hodgkin lenfoma ve kemik tümörleri dışında çocukluk çağı maligniteleri yaş ve cinsiyet açısından gelişmiş ülke sonuçlarına benzemekteydi. Anneye ait özelliklerden gebelikte pasif sigara içiciliğinin, düşük tehlikesinin ve hiperemezisin, ileri anne yaşının ve tarım ilaçlarına maruziyetin bazı çocukluk çağı kanserleri ile ilişkili olabileceği saptandı. Babanın da yine sigara içmesinin ve işi gereği tarım ilaçlarına, inşaat tozlarına, boyalara, aliminyum ve demir tozlarına maruz kalmasının riski arttırabileceği saptandı. Ailede kanser öyküsünün anne-baba dışında insidansı pek etkilemediği, çocukta altta yatan genetik bir hastalık olmasının kanserlere yatkınlığı arttırdığı gözlendi. Bu şekilde epidemiyolojik çalışmalar ile, eğer aralarında ilişki gösterilebilirse, olası risk faktörlerinin belirlenerek değiştirilebilir olanların ortadan kaldırılması ya da azaltılması ile kanser önleme çalışmalarına katkıda bulunulabileceğini düşünmekteyiz. Anahtar sözcükler : Çocukluk çağı kanser, epidemiyoloji, risk faktörleri 55
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Epidemiological Patterns of Childhood Cancer Childhood cancer incidence is 70-160 per million annually. The variability of incidence in different geographic areas of the world is mainly caused by genetic, ethnic and environmental factors. In Turkey, the epidemiologic patterns of childhood cancer shows similarity to that of developing countries. In this study, we aimed not only to overview the epidemiologic properties of our patients but also to learn the characteristics of the patients and their parents, and to find out the supposed carcinogenic environmental factors they met from the prenatal period to the time of diagnosis. In our study the most common childhood cancer was acute lymphoblastic leukemia. Malignant lymphomas were the second common malignancies. Central nervous system tumors were in the seventh position. Generally male predominance was significant. Solid tumors of embryonal orign were seen at younger ages. Except from Hodgkin disease and bone tumors, age and sex characteristics showed similarities to developed countries. Among the characteristics of maternal factors, passive smoking, threatened miscarriage and hyperemesis during index pregnancy, older maternal age and exposure to pesticides were found to be related to childhood cancers. Also paternal smoking and occupational exposure to pesticides, construction materials, paints, aluminium and iron dusts might elevate the risk. Excluding parental ones, family cancer history seemed not to effect the incidence. A predisposing genetic illness was found to induce a tendency to some childhood cancers. We suppose, epidemiologic studies like ours, will help us to determine some of the probable risk factors and to participate in cancer preventig studies by eradicating or reducing the changable ones. Key words : Childhood cancer, epidemiology, risk factors 56