Sakroiliak eklem disfonksiyonunda kinezyofobinin ağrı, engellilik, yaşam kalitesi, emosyonel durum ve omurga fleksibilitesi üzerine etkisi
The effect of kinesiophobia on pain, disability, quality of life, emotional state, and spine flexibility in sacroiliac joint dysfunction
- Tez No: 740564
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç. Bu çalışmada sakroiliak eklem disfonksiyonu olan hastalarda kinezyofobinin varlığı ve ağrı, engellilik, yaşam kalitesi, emosyonel durum ve omurga fleksibilitesi üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvurup sakroiliak eklem disfonksiyonu tanısı alan 18-65 yaş arası toplam 55 hastada kinezyofobi varlığı ve bu durumun ağrı, engellilik, yaşam kalitesi, anksiyete-depresyon ve omurga fleksibilitesi üzerine etkisi araştırıldı. Kinezyofobi değerlendirilmesinde Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS) kullanıldı. Ağrı, Vizüel Analog Skala (VAS) ile; engellilik, Oswestry Disability Index (ODI) ile; yaşam kalitesi, Short Form 36 (SF-36) ile; emosyonel durum, Hastane Anksiyete Depresyon Skalası (HADS) ile ve omurga fleksibilitesi, El Parmak Zemin Mesafesi Testi (EPZM) ve Modifiye Schober Testi (MST) ile değerlendirildi. Veriler olgu rapor formuna kaydedildi ve SPSS 23.0 ile analizleri yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Kinezyofobik olan grupta semptom süreleri anlamlı derecede daha uzun bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
● Aim. The aim of this study was to evaluate the presence of kinesiophobia and its effects on pain, disability, quality of life, emotional state and spine flexibility in sacroiliac joint dysfunction. ● Method. The aim of this study was to investigate the presence of kinesiophobia and its effects in patients aged between 18 and 65 years who were diagnosed with sacroiliac joint dysfunction in outpatient clinic of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine. Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) was used to evaluate kinesiophobia. Pain was measured by Visual Analogue Scale (VAS); disability, with Oswestry Disability Index (ODI); quality of life with Short Form 36 (SF-36); emotional status was assessed with Hospital Anxiety Depression Scale (HADS), and spinal flexibility was assessed with Finger-to-Floor Test (FTF) and Modified Schober Test (MST). The data were recorded in the case report form and analyzed with SPSS 23.0. The level of statistical significance was accepted as p0.05).