Bazı yenilebilen mantar türlerinde lakkaz enzimi Lcc1 mRNA ekspresyon seviyeleri ve aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of laccase enzyme Lcc1 mRNA expression levels and activities of some edible fungi species
- Tez No: 595621
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ALPAGUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bitki hücre çeperi selüloz, hemiselüloz ve lignin içeren karmaşık yapılı lignoselülozik bir kompleksten oluşur. Lignoselülazlardaki polisakkarit bileşenler, lignin katmanları içinde yoğun bir şekilde paketlenmiş mikrofiberleri oluşturmaktadır. Lignin ise bu bileşenleri hidrolitik enzimlere ve diğer dış etkenlere karşı korur. Ancak bu polisakkarit liflerin, enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi için ligninin, lignoselülozik biyokütleden uzaklaştırılması gerekmektedir. Nitekim bazı yenilebilen mantar türleri, doğada bilinen en verimli lignin ayrıştırıcılarındandır. Bu çalışmada da, Trametes versicolor (hindi kuyruğu), Pleurotus ostreatus (istiridye mantarı), Morchella esculenta (kuzugöbeği), Ganoderma lucidum (reishi) ve Lentinula edodes (shiitake) yenilebilen mantar türlerinde lakkaz enzimini kodlayan genlerden Lcc1'in mRNA ekspresyon seviyeleri ve lakkaz enzim aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mantarların şapka altı, şapka üstü, sap ve tüm dokuda olmak üzere Real Time-PCR ile Lcc1 genlerinin mRNA ekspresyonu tayin edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre tüm haldeki mantar dokularında Lcc1 geninin ekspresyonu T. versicolor'da 8.63, P. ostreatus'da 7.03, M. esculenta'da 2.31, G. lucidum'da 8.79 ve L. edodes'de 9.31 kat yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The plant cell wall consists of a complicated lignocellulosic complex comprising cellulose, hemicellulose and lignin. Polysaccharide components in lignocellulases constitute intensively packed microfibers in lignin layers. Lignin as far protects these components against hydrolytic enzymes and other external factors. However, lignin must be removed from lignocellulosic biomass in order to use these polysaccharide fibers as energy sources. Indeed some edible fungi species are known among the most effecient lignin degraders. In this study, it was aimed to determine that the Lcc1 mRNA expression levels and laccase enzyme activities of some edible fungi such as Trametes versicolor (turkey tail), Pleurotus ostreatus (oyster mushroom), Morchella esculenta (morel), Ganoderma lucidum (reishi) and Lentinula edodes (shiitake). The mRNA expression of the Lcc1 genes was determined by Real Time-PCR in the gill, cap, stem and all tissues of fungi. According to the results, the expression of Lcc1 gene in all fungal tissues was 8.63 in T. versicolor, 7.03 in P. ostreatus, 2.31 in M. esculenta, 8.79 in G. lucidum and 9.31 in L. edodes.