Düşük debili su kaynaklarının sulamada kullanılmasında sulama havuzları ve yapısal özellikleri
Irrigation ponds and their structural features in the use of low flow water sources in irrigation
- Tez No: 595641
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Erzurum, toplam 25330 km2'lik yüzölçümü ile ülkemizin dördüncü büyük ilidir. Erzurum il sınırları içerisinde yaklaşık 460.252 hektar arazide tarım yapılmakta, bunun 154.672 hektarında ise sulu tarım yapılmaktadır. Sulu tarım yapılan alanlarda DSİ, eski Topraksu ve Köy Hizmetleri ve İl Özel İdaresi tarafından tesis edilmiş baraj, gölet ve sulama tesisleri mevcuttur. Erzurum İli kırsal kesiminde sulama suyu debisi ile sulanacak arazinin kısıtlı olduğu bölgelerde sulama havuzları yaygın olarak hizmet vermektedir. İl genelindeki toplam 64 adet sulama havuzuna sahip mahallelerden örnek olarak seçilen 10 adet mahalledeki sulama havuzlarının mevcut durumları ve sorunları tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; örnek olarak seçilen sulama havuzlarından çok az bir kısmının mevcut durumda sorunsuz olarak hizmet verdiği buna karşılık çoğu mahallelerdeki havuzlu sulama tesislerinin artık bakım, onarım ve tadilat projelerinin yapılması gerektiği, bazılarında ise mahalle sakinlerinin kendi imkânları ile yapacakları işlemlerin yeterli olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Erzurum is the fourth largest province of our country with a total surface area of 25330 km2. Within the borders of Erzurum province, approximately 460.252 hectares of land are being done agriculture and 154.672 hectares of this area is being done irrigated agriculture. There are dams, ponds and irrigation facilities established by DSI, former Topraksu and Rural Services and Special Provincial Administration in irrigated areas. Irrigation ponds are widely used in the rural areas of Erzurum where irrigation water flow and land to be irrigated are limited. The current status and problems of the irrigation ponds in 10 neighborhoods selected from the neighborhoods with 64 irrigation pools in the province were determined. According to the results obtained from the research; that only a small part of the selected irrigation ponds serve as an example without problems in the current situation, on the other hand, it has been determined that maintenance, repair and modification projects of the irrigation facilities with ponds in most neighborhoods should be done, and in some of them, the procedures to be carried out by the inhabitants of their neighborhoods will be sufficient.