İzmir ili bayındır ilçesi ağzı
The dialect of Bayindir district in İzmir
- Tez No: 595640
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 839
Özet
Bayındır ilçesinin yerel ağız özelliklerinin incelendiği bu çalışma, Giriş dışında, Dil incelemesi, Metinler ve Sözlük olmak üzere üç bölüm olarak tasnif edilmiştir. Giriş kısmında, araştırmanın konusu, amacı, alanı ve yöntemi açıklanmış, Bayındır'ın tarih ve coğrafyası ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bayındır'ın tüm köylerine gidilerek tamamlanan alan araştırmasının ardından elde edilen verilerle oluşturulan Dil incelemesi, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Cümle Bilgisi ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm ise Sözlük'tür. Bu kısımda, hem metinlerden tespit edilen hem de metin dışı bilgi olarak kaydedilen kelimeler, cümle örnekleriyle birlikte verilmiştir. Leylâ Karahan'ın Anadolu ağızlarını Doğu Grubu, Kuzeydoğu Grubu ve Batı Grubu ağızları olarak yaptığı tasnif göz önüne alındığında Bayındır ilçesi ağızlarını, Batı grubu ağızlarının I. alt grubuna dahil etmek gerekmektedir. Yöre ağızlarında, şimdiki zamanı ekleri–(I)yo / – (I)yò, -(I)yI ve –(I)yoru /-(I)yırı'dır. Bu ekler, ağız bölgelerinin belirlenmesinde etkili olmuş ve ilçe ağızları üç ana ağız bölgesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in which the local dialect of Bayındır district has been examined, is classified in three chapters as Language Analysis, Texts and Glossary, other than the Introduction. In the introduction, the subject, the purpose, the scope and the method of the research is explained besides historic and geographical information about Bayındır. The Language Analysis, which has been composed with the data obtained from the field study by visiting all villages in Bayındır, includes parts such as Phonology, Morphology, Syntax and Conclusion. The third chapter is the Glossary. In this chapter, the words that are both identified in texts and recorded out-of-text are given in exemplary sentences. Considering Leyla Karahan's classification of Anatolian dialects as Eastern Group, Northeastern Group and Western Group, the dialects of Bayındır need to be listed in the first subgroup of the Western Group dialects. The affixes for the Present Continuous in the local dialects are –(I)yo / – (I)yò, -(I)yI and –(I)yoru /-(I)yırı. These affixes have become effective in the determination of dialect areas and the dialects of the district have been divided into three areas.