Çiftçilerin sosyal medya kullanım eğilimleri üzerine bir araştırma: İzmir ili örneği
Research on the farmers' tendency to use social media: A case of study Izmir
- Tez No: 595649
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada çiftçilerin sosyal medya ve internet kullanım amaçları ile yaş, eğitim düzeyi ve üretim dalı değişkenleri göz önünde bulundurularak çiftçilerin internet ve sosyal medya kullanım eğilimleri incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini İzmir ili Kemalpaşa, Menemen ve Ödemiş ilçelerindeki dokuz köyde 90 çiftçi ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Çiftçilerin yaş ortalaması 35,1 eğitim düzeyleri ise ortalama 10,6 yıldır. Çiftçilerin %96,7'si akıllı telefon, %59,0'u dizüstü, %62,2'si masaüstü bilgisayar, %40,0'ı tablet sahibidir. Çiftçilerin %74,4'nün evinde internet bağlantısı bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; genç ve eğitim düzeyi yüksek çiftçiler internet ve sosyal medyayı daha fazla kullanmaktadır. Ayrıca sosyal medya kullanımı çiftçilerin internet kullanımını beslemektedir. Kırsal kesimde internet ve sosyal medya kullanımı yaygınlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, social media and internet usage purpose of farmers and the tendency of farmers to use social media and internet were analyzed in terms of age, education and agricultural production branch variables. The main material of the study is obtained from the data of surveys conducted with 90 farmers in nine villages of Kemalpaşa, Menemen and Ödemiş districts of İzmir. Avarage age of farmers are 35,1 years, avarage education levels of farmers are 10,6 years. 96,7% of farmers have smartphones, 59,0% laptop, notebooks, 62,2% desktop computers, 40,0% tablet computers. 74,4% of farmers have an interrnet connection at home. According to the study results, young farmers and farmers with a high level of education increasingly use the İnternet and Social Media. Also use of social media contributes the use of internet farmers. The usage of social media and internet is becoming more common in rural areas.